Komisja Europejska podtrzymała wniosek o karę dla Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

KE podtrzymała wniosek o karę dla Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej oraz ponownie nakazała wstrzymanie prac. O decyzji poinformowała prawniczka KE podczas przesłuchania w Trybunale Sprawiedliwości.

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o kary finansowe dla Polski za złamanie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej i o utrzymanie nakazu zaprzestania wszelkich prac.

"Ryzyko powstania nieodwracalnych szkód"

Podczas wysłuchania przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości o decyzji poinformowała prawniczka Komisji, Katarzyna Hermann. Przedstawicielka KE dodała, że podtrzymany zostaje również wstępny nakaz wstrzymania wycinki. Tłumaczyła, że jest on konieczny z powodu ryzyka powstania poważnych i nieodwracalnych szkód, utraty cennych gatunków ptaków oraz siedlisk przyrodniczych.

Argumenty Polski odrzucone

KE odrzucił argumenty Polski, że wycinka jest konieczna, by wyciąć drzewa zaatakowane przez korniki - miałoby to chronić ważne siedliska - oraz że prace prowadzone są w takich miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Na wniosek komisji wstępny zakaz prowadzenia prac w Puszczy wydał pod koniec lipca wiceprezes Trybunału. Ma on obowiązywać do czasu zakończenia postępowania przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa, co może potrwać około roku.

Spór trwa od kilku miesięcy

Spór o Puszczę Białowieską trwa od kilku miesięcy. Pod koniec lipca Trybunał Europejski wydał natychmiastowy nakaz wstrzymania wycinki, który Polska zignorowała. Z tego powodu w samej Puszczy, a także w wielu miastach, m.in. w Poznaniu czy Wrocławiu, odbyły się protesty.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]