Od kandydata PiS, przez youtubera, do TV. Kim jest Ziemowit Kossakowski zawieszony w TVP Info

Ziemowit Kossakowski zaczynał jako youtuber, a po "dobrej zmianie" znalazł pracę w TVP. Teraz, po półtora roku pracy, został zawieszony.

Ziemowit Kossakowski został zawieszony jako pracownik TVP Info, o czym poinformowały władze Telewizji Polskiej. Powodem były "poważne zastrzeżenia do rzetelności przygotowanych przez niego materiałów, co pozostaje w konflikcie z kodeksem zasad etyki dziennikarskiej TVP".

W komunikacie nie wskazano mimo to jednoznacznie, że był on autorem kontrowersyjnego tekstu na portalu Tvpinfo.pl o protestujących lekarzach. Jednak także dziś szef portalu Samuel Pereira podał, że "autor tekstu" został zawieszony. Tekst podpisany był "zpk". To inicjały, jakimi swoje teksty podpisywał Ziemowit Piast Kossakowski.

Ziemowit Kossakowski kandyduje z list PiS

Nie byłby to jego pierwszy wzbudzając duże emocje materiał. Przygodę z mediami Ziemowit Kossakowski zaczynał na własną rękę, tworząc kanał na serwisie Youtube. W swojej "Piast.tv" pokazywał np. materiał z parady równości (w którym używa obraźliwych, homofobicznych określeń, zdawał tendencyjne pytania typu "dlaczego pani nienawidzi mężczyzn?"). 

 

Głośno zrobiło się o nim w trakcie kampanii wyborczej, kiedy na ulicy wypytywał Bronisława Komorowskiego o emigrację młodych Polaków i rzekome kontakty byłego prezydenta z funkcjonariuszami KGB. 

W międzyczasie Ziemowit Kossakowski kandydował w wyborach. W 2014 roku bez powodzenia startował w wyborach samorządowych z list PiS.

Kolejny wraz przyciągnął uwagę mediów, gdy podczas lipcowego protestu zapytał w tłumie Adama Michnika o to, czy ten "przeprosi za brata" (przyrodni brat Michnika był sędzią w czasach stalinowskich). - Jak ty, sku…synu, zmądrzejesz - odparł Michnik. Zarówno język Michnika, jak i prowokacyjne zachowanie Ziemowita Kossakowskiego były po tym krytykowane przez dziennikarzy.

W kwietniu 2016 roku Ziemowit Kossakowski dostał się na staż do TVP Info, zaś cztery miesiące później został zatrudniony jako dziennikarz. Teraz, po w sumie półtora roku w stacji, został zawieszony.

Nie oznacza to jednak, że to koniec jego kariery w Telewizji Publicznej. Dziennikarze TVP, którzy podczas lipcowych manifestacji w obronie sądów pozowali do zdjęć pokazując środkowe palce, też zostali zawieszeni. Jednak po około dwóch miesiącach "wyrazili skruchę" i wrócili do pracy, już nie dla telewizji, ale portalu tvp.info.

Ziemowit Kossakowski na łamach serwisu wmeritum.pl opisywał się jako "student WPiA UW, członek Prawa i Sprawiedliwości, antykomunista, mieszkaniec Ursynowa, zagorzały przeciwnik aborcji, fan kryminałów Marka Krajewskiego".

Czy TVP szuka nowych reporterów wśród prawicowych blogerów?

Więcej o: