Porozumienie Zawodów Medycznych dołącza do protestu lekarzy rezydentów

Porozumienie Zawodów Medycznych przyłącza się do protestu lekarzy rezydentów. 30 osób już zadeklarowało podjęcie głodówki.

Porozumienie Zawodów Medycznych zdecydowało, że przyjmuje postulaty protestujących lekarzy rezydentów i dołącza do ich protestu. Kolejne osoby w różnych miastach podejmą głodówkę. Może on objąć wkrótce cały kraj - usłyszeliśmy na specjalnej konferencji prasowej.

Czego domagają się lekarze rezydenci?

Lekarze rezydenci domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia oraz podwyżek dla pracowników. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od początku października odbywa się protest głodowy. Najważniejszy postulat to 6,8 proc. PKB na służbę zdrowia do 2021 r. Rząd zgadza się, że nakłady trzeba zwiększać, ale chce to robić wolniej.

Porozumienie Zawodów Medycznych to grupa zrzeszająca 9 ogólnokrajowych związków zawodowych oraz przedstawicieli zawodów niezrzeszonych w związkach, skupiających wszystkie zawody medyczne.

Minister zdrowia podpisał zarządzenie w sprawie powołania zespołu do spraw rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Jego przewodniczącym została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Lekarze rezydenci nie przystąpili do zespołu.

 

Prezydent i protest lekarzy "Duda został przywołany do porządku przez prezesa"

Więcej o: