"Drogie wakacje? Przecież to misja medyczna". Tak TVP manipulowało w materiale o "luksusach" lekarzy

Portal TVP Info opublikował wczoraj artykuł o wystawnym życiu, jakie rzekomo prowadzili głodujący rezydenci. Okazuje się jednak, że z faktami ma on niewiele wspólnego.

Autor tekstu wyliczał, w jakie to luksusy opływają młodzi lekarze, którzy prowadzą właśnie protest głodowy, domagając się podwyżki płac.Według TVP Info Katarzyna Pikulska ma "regularnie odwiedzać egzotyczne zakątki świata" i jeździć mustangiem, a Tomasz Rynkiewicz "gustuje w kanapkach z kawiorem i drogich trunkach".

Cały materiał oparty jest o zdjęcia, które można znaleźć na profilach lekarzy w mediach społecznościowych. Jego autor nie zadał sobie trudu, żeby dowiedzieć się czegokolwiek o kontekście, w jakim te zdjęcia powstały. Gdyby to zrobił, odkryłby może, że pozory mogą mylić.

"Wakacje" na misji w Kurdystanie

TVP Info jako "dowód" przeciwko Pikulskiej pokazało jej zdjęcia z "egzotycznych wojaży" m.in.do Kurdystanu.

Portal zapomniał wspomnieć, że lekarka była tam na misji medycznej. "Coś podobnego!!! To foto Kasi Pikulskiej z Kurdystanu zostało zrobione przeze mnie w przerwie nieustannej pracy w szpitalu 50km od Mosul!!!" - napisał z oburzeniem działacz humanitarny Paweł Szczuciński. Zamieścił też zdjęcia pokazujące inną stronę pobytu lekarki w Kurdystanie:

Według serwisu Oko.press, większość zdjęć z zagranicy Pikulskiej, prezentowanych przez TVP Info jako "dowody" na jej bogactwo, została zrobiona w czasie podobnych misji.

Autor artykułu ze strony TVP Info mógł łatwo to sprawdzić. Wystarczyło... sięgnąć do archiwów TVP. Pikulska występuje w materiale telewizji o zagranicznych misjach polskich lekarzy:

A co ze zdjęciem z USA, na którym lekarka stoi oparta o drogi samochód?

- Mustanga wypożyczyłam podczas urlopu na kilka godzin! Urlop miałam dwa lata temu. Zaprosili mnie przyjaciele - małżeństwo, które niestety wyemigrowało - tłumaczy Pikulska, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Kanapki z kawiorem? Nie do końca

W materiale TVP Info "prześwietlony" został także Tomasz Rynkiewicz. Na liście jego przewinień znalazł się m.in. pobyty w Meksyku i Dolomitach oraz jedzenie kanapek z kawiorem:

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" lekarz wytłumaczył, że w Meksyku był na praktykach, a w góry zaprosili go rodzice dziewczyny. Okazało się również, że "kawior" z kanapek na zdjęciach, to żaden kawior, tylko... tapenada - pasta z oliwek, znacznie tańsza od ikry jesiotra.

Kim są lekarze rezydenci?

Kim są lekarze rezydenci?
To po prostu młodzi lekarze, którzy dopiero robią specjalizację. Chociaż normalnie zajmują się pacjentami, zarabiają bardzo mało. Rezydentura trwa od 4 do 6 lat. Ile zarabiają lekarze rezydenci? Sprawdziliśmy obecne oficjalne stawki i plan podwyżek >>>

Więcej o: