Anna Szałapak nie żyje. Osiecka mówiła o niej "Biały Anioł Piwnicy pod Baranami"

Artystka Anna Szałapak zmarła w sobotę nad ranem. Agnieszka Osiecka nazywała ją Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami.

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła nad ranem Anna Szałapak, pieśniarka, artystka kabaretu Piwnica Pod Baranami. "Z ogromnym żalem informujemy, że dziś nad ranem zmarła Ania Szałapak" - podała na Facebooku Piwnica.

- To jest szok dla nas wszystkich, mimo, że wiedzieliśmy, że choruje - powiedziała piosenkarka, reżyser i aktorka Magda Umer. Podkreślała, że Anna Szałapak odeszła za wcześnie. - Nie chciałam w to uwierzyć - dodała.

Anna Szałapak: urodzona "ostatniego dnia lata"

Anna Szałapak urodziła się w Krakowie w 1952 roku, jak to sama określała "ostatniego dnia lata". Od 1979 r. związana z krakowską Piwnicą pod Baranami, później tworzyła własne programy artystyczne.

Wykonywała utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, między innymi Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Teksty piosenek pisały dla niej między innymi Agnieszka Osiecka i Ewa Lipska, z którymi prywatnie się przyjaźniła. Szałapak była nazywana przez Osiecką Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami.

Anna Szałapak była etnologiem. Kochała krakowskie szopki. Sama organizowała konkursy szopek i tworzyła wystawy o nich dla Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Były one też prezentowane za granicą.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej, w 60. rocznicę powstania kabaretu Piwnica pod Baranami Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

"Perfekcyjna. Cud"

Agnieszka Osiecka mówiła, że Anna Szałapak:

Swoim lirycznym, jednocześnie ekspresyjnym głosem, o barwie szklanej, ale szorstkiej, poważnej, ale powabnej, wzrusza, zachwyca, hipnotyzuje...

Zbigniew Preisner zaś, że "trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób. Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność".

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: