Przepychasz się po bilet, a na drodze staje ci kanar. Znacie to? Sąd powiedział, czy miał prawo

Zziajany, cudem dopadasz drzwi autobusu. Wskakujesz do środka z masą bagaży. Udało się! Jednak zanim zdążysz ruszyć po bilet, na drodze staje ci kanar. Dostaniesz mandat? Według łódzkiego sądu - nie.

Sąd Rejonowy w Łodzi orzekł, że kontroler nie ma prawa ukarać mandatem osobę, która wsiada do komunikacji miejskiej bez biletu. Podróżny musi mieć czas, aby go kupić.

Nieugięty kontroler

Decyzja sądu to finał historii z 9 grudnia 2014 r., kiedy to podróżna w ostatniej chwili wpadła do tramwaju ostatnimi drzwiami bez biletu. Miała ze sobą wiele bagaży, ponieważ wracała zza granicy. Nie chciała jednak jechać bez biletu, więc z odliczoną gotówką ruszyła do motorniczego. Na jej nieszczęście pojawił się kontroler, opisuje "Gazeta Prawna".

Nie wysłuchał tłumaczeń kobiety i wystawił mandat w wysokości 270,40 zł. Kobieta odmówiła podpisania, a gdy otrzymała sądowy nakaz zapłaty, złożyła sprzeciw. 

Trzy lata walki

Spółka była niewzruszona. Według niej, podróżny musi jak najszybciej kupić bilet po wejściu do środka transportu. Jak zapewniał pełnomocnik przewoźnika, kontrolerzy sprawdzają czy pasażer nie wykazuje chęci kupienia lub skasowania biletu. Dopiero po upewnieniu się dokonują kontroli.

Łódzki Sąd Rejonowy wstawił się za poszkodowaną. Zachowanie kontrolera zostało uznane za niewłaściwe, a ukaranie podróżnej za bezpodstawne. Decyzję poparł fakt, że kobieta wsiadła do zatłoczonego tramwaju ostatnimi drzwiami, dźwigając dużą ilość bagaży.

Pasażer nie ma realnej możliwości zamanifestowania, że wsiada do tramwaju bez biletu z zamiarem jego zakupienia. Nie można oczekiwać od podróżnych, aby w takiej sytuacji głośno obwieszczali wszystkim pasażerom, że kierują się do kabiny motorniczego w celu zakupu biletu (...)

- czytamy w uzasadnieniu.

Więcej o:
Komentarze (84)
Kanar zatrzymuje przed kupieniem biletu
Zaloguj się
 • sylenth

  Oceniono 21 razy 21

  Kiedyś wracałem z Okęcia w nocy, w autobusie na pierwszym siedzeniu siedział kanar. Z portfelem w ręku zamówiłem bilet, kierowca powiedział ze mu sie skończyły i w tym momencie przysłuchujący sie wszystkiemu kanar zażądał biletu. Nałożył karę za brak biletu oraz bagaż. Dyrekcja umorzyła karę

 • eti.gda

  Oceniono 13 razy 13

  No to opowiem wam niewiarygodne zdarzenie z jednego z miast na południu Polski. Kanar w czasie kontroli przyłapał ucznia, wyglądającego na "inteligentnego inaczej", chyba ze szkoły specjalnej. Biedak próbował tłumaczyć, że bilet zgubił, ale miał legitymację szkoły specjalnej. Kanar zakupił bilet u kierowcy, płacąc z własnej kieszeni, skasował go i dał temu nieborakowi pouczając go, żeby pilnował tego biletu i nie zgubił go, bo inny kontroler może nie być taki wyrozumiały. Oniemiałem z wrażenia.

 • takaprawda2014

  Oceniono 11 razy 11

  I co z tego jak ten wyrok dotyczy tej konkretnej Pani, a nie innych.

  Jak komuś kanar wystawi mandat to i tak będzie musiał pójść do sądu. Pewnie nawet i wygra, ale ile czasu straci.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 13 razy 11

  Polski sąd w przeciwieństwie do np. amerykańskiego nie jest "court of law". Tutaj precedens sądowy nie ma decydującego znaczenia dla innych, podobnych spraw.

 • felucjan

  Oceniono 10 razy 10

  "Kanar" - niektórzy są w porządku, ale są tacy, których drugie imię powinno brzmieć "Chamstwo", a nazwisko "Impertynent".

  W KZK GOP na Śląsku niektórzy kontrolerzy poziomem chamstwa skłonili mnie do zastanowienia się, czy w trakcie rekrutacji specjalnie poszukuje się osób z rysem patologicznym.

 • j717171

  Oceniono 9 razy 9

  Japonia - wsiadam do autobusu czy tramwaju, nawet zatłoczonego, w godzinach szczytu. Przy wejściu pobieram z automatu bilecik z numerem przystanku, na którym wsiadłem. Przy wyjściu na tablicy wyświetla się kwota, którą muszę zapłacić - drobne pieniądze wrzucam do automatu i wysiadam - mimo tłoku autobusy i tramwaje jeżdżą punktualnie. Oczywiściej jeśli masz bilet wielorazowy, kartę pre-paid itp. przykładasz tylko do czytnika. Można? - można, ale nie w buraczanej Polsce, gdzie rządzą kolesie, spółki komunalne, które oddają tego typu "usługi" znajomym. O odczytach wody przez zakłady komunalne nie ma co wspominać - większość wspólnot mieszkaniowych decyduje się na liczniki radiowe - proste, niedrogie, wygodne. Wodociągi hołdują tradycyjnym metodą - nigdy mnie nie zastali w domu, zawsze zapychają skrzynkę świstkami i każą sobie pisać stan licznika. No ale taki radiowy odczyt załatwił by z 20 etatów w komunalnej spółce a to przecież łatwy grosz dla rodziny i znajomych.

 • TheWierzbionek

  Oceniono 14 razy 6

  O ile Polska byłaby bardziej przyjaznym krajem jakby np. w 2017 roiku kanar w pociągu (pardon pan jaśnie konduktor) widząc dziecko w wieku szkolnym zamiast oglądać legitymację na wszystkie strony, sprawdzać czy pieczątka jest i czy wyraźna i czy podpis jest bo inaczej legitymacja nieważna (to nic że zdjęcie jest, ma być kuźwa podpis!!!) jak niemal za okupacji w roku 1942 po prostu sprawdził bilet i życzył miłej podróży a legitymację sprawdzał jak istnieją wątpliwości co do wieku podróżnego? Stałoby się coś tłuki z PKP? Może pora na zmianę tego komuszego durnego regulaminu?

 • cy.nick

  Oceniono 9 razy 5

  Przepraszam, zapytam bo jestem dociekliwy.
  Od kiedy "kanar" (chociaż lepiej by było napisać : kontroler) nakłada MANDAT ?
  Od razu wyjaśnię, że teoretycznie może tak się zdarzyć. Tu jednak mamy do czynienia z KARĄ (wynikającą z taryfy) ale nie GRZYWNĄ ( z kodeksy wykroczeń, którą jest mandat).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX