Synoptycy ostrzegają dziś przed silnym wiatrem. Do Europy zmierza też huragan Ophelia

Ostrzeżenia dla pięciu województw wydało IMGW w związku z silnym wiatrem. Miejscami prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w województwie pomorskim. Ogłoszono tu ostrzeżenie drugiego stopnia.

Od 13.00 w pasie nadbrzeża prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu. W gminach nadmorskich okresami średnia prędkość wiatru osiągnie od 40 km/h do 60 km/h a porywy do 100 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują obecnie, oprócz województwa pomorskiego, w trzech województwach: wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Ophelia w drodze do Europy

Tymczasem w kierunku kontynentu zmierza huragan Ophelia, dziesiąty na Atlantyku w tym sezonie. Obecnie jego prędkość według amerykańskiego centrum huraganów (NHC) wynosi ok. 120 km/h. Ophelia znajduje się ok. tysiąca kilometrów na południowy zachód od Azorów.

Huragan OpheliaHuragan Ophelia National Hurricane Centre

Według przewidywań synoptyków huragan może dotrzeć do Europy w poniedziałek rano. Może być odczuwalny na terenie Wielkiej Brytanii, jednak jego siła osłabnie i nie powinien wyrządzić żadnych zniszczeń.