Nie będziemy przestawiać zegarków? Posłowie chcą, by czas letni obowiązywał przez cały rok

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła pomysł rezygnacji ze zmiany czasu. Ta jednomyślność jest kluczowa i zaskakująca zarazem, bo projekt jest autorstwa PSL.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego argumentują, że zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje między innymi kłopoty ze snem i koncentracją, dla wielu ludzi także ze zdrowiem.

- Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, ułatwiłoby to funkcjonowanie firm transportowych. Cały czas słyszymy o trudnościach w aktualizowaniu rozkładów jazdy. To by było też korzystne dla operacji bankowych - powiedział szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Nie ma także czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 roku w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem na stałe czasu letniego - uzasadniał szef PSL.

Pomysł poparli posłowie pozostałych klubów. Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz mówił, że jest szereg argumentów przemawiających za proponowanym rozwiązaniem. -Przesuwanie czasu jest dość uciążliwe. Mamy problemy z komunikacją, zdążeniem ze wszystkim na czas i organizacją dziennej rutyny - mówił.

Komisja poparła autopoprawkę PSL mówiącą o tym, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 października przyszłego roku.

Projekt zaakceptować musi jeszcze Sejm w głosowaniu, następnie senatorowie. Dopiero gdy ustawę podpisze prezydent, zmiany zaczną obowiązywać.

Mimo że droga jeszcze długa, szef PSL nie krył entuzjazmu. Na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji podkreślał, że taka zgodność wszystkich partii zdarza się niezwykle rzadko.

Zmiana czasu: skąd to się wzięło

Daty kolejnych zmian czasu ustalane są na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, wydawanego co pięć lat.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Pierwszy raz zmianę czasu wprowadzili Niemcy w 1916 r., m.in. na okupowanych polskich terenach, a po nich Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Została wprowadzona także raz między I a II wojną światową, w kolejnych latach z przerwami. Nieprzerwanie obowiązuje od 1983 roku.

Zwolennicy zmiany czasu przekonują, że przesuwanie wskazówek zegara jesienią i wiosną ma wiele zalet. Często wskazywanym plusem ma być oszczędność prądu, m.in. dzięki krótszemu korzystaniu ze sztucznego światła.

Przeciwnicy zmiany czasu twierdzą, że argument o oszczędzaniu energii elektrycznej nie jest już aktualny.

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Więcej o:
Komentarze (321)
Zmiana czasu: posłowie chcą, by letni obowiązywał cały rok
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 69 razy 31

  TAK, TAK, TAK!

  To była pierwsza naprawce sensowna decyzja w tej kadencji parlamentu.

 • ja.szela

  Oceniono 37 razy 19

  Naszym czasem naturalnym (zbliżonym do słonecznego jest czas zimowy. Ale fakt, wszystkim bardziej pasuje letni.

 • eskulapp

  Oceniono 34 razy 12

  Bardzo dobra wiadomość. To przechodzenie na czas zimowy to jakieś totalne nieporozumienie. W grudniu to ciemno się robi już po 15-tej. Szkoda tylko, że czekaliśmy na tą logiczną decyzję tyle dekad.

 • junk92508

  Oceniono 32 razy 10

  To by byla pierwsza dobra ustawa w tej kadencji.

 • stanislaw.z.lodzi666

  Oceniono 31 razy 9

  To ma sens. Byleby tylko nie zrobili drobnej modyfikacji i nie zostawili czasu zimowego obowiązującego przez cały rok. Wtedy słońce w czerwcu wschodziłoby około 3 a zachodziłoby ok 20. Pozostawiam to do przemyślenia ludziom, którzy twierdzą, że czas zimowy jest tym "właściwym".

 • Oceniono 19 razy 7

  Zanim w Polsce zaczęto dwa razy w roku przestawiać zegarki o godzinę do przodu lub w tył, obowiązywał czas, który dzisiaj nazywamy zimowym, czyli wynikający bezpośrednio z położenia geograficznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX