Kuria chce wyrzucić rodzinę z mieszkania. "Usłyszałam, że Kościół nie jest od pomagania nam"

Archidiecezja złożyła wniosek o usunięcie z należącego do kurii mieszkania zadłużonej rodziny z dwójką dzieci. - Kościół pomaga, ale nie ludziom, którzy wybrali wygodne życie na cudzy koszt - mówi prawnik kurii.

Poznańska kuria chce eksmisji rodziny Masłowskich z należącej do Archidiecezji kamienicy. Powodem są zaległości w czynszu - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Kinga i Krzysztof Masłowscy wprowadzili się do mieszkania w 2013 r. Zapłacili Kościołowi 19 tys. zł w ramach bliżej nieokreślonego "zabezpieczenia funkcjonowania budynku". Za swoje oszczędności wyremontowali mieszkanie. Niestety, nie nacieszyli się nim długo.

Kłopoty finansowe 

Problemy zaczęły się wraz z drugą ciążą Kingi. Szef zwolnił ją z pracy i zaproponował w zamian umowę zlecenie. Pracowała za kilkaset złotych, póki nie urodziła córki Karoliny. Została wtedy bez pracy i prawa do zasiłku. Pętla finansowa zacisnęła się przez komplikacje przy porodzie.

- W trakcie porodu doszło do niedotlenienia, Karolinka wymagała rehabilitacji, lekarstw. Uznaliśmy, że gdy raz nie zapłacimy czynszu, to nic się stanie. I tak się zaczęło. - opowiada matka. Ojciec pracuje za najniższą krajową. Próbował znaleźć pracę w Niemczech, jednak na próżno.

- Dziś myślę, że byliśmy młodzi, nieodpowiedzialni. Zbyt pochopnie zdecydowaliśmy się na drugie dziecko - mówi Kinga.

Miłosierdzie?

Kiedy Masłowscy przestali płacić czynsz, zaproponowali kurii, aby zajęła 19 tys. zł, które małżeństwo wpłaciło na poczet "zabezpieczenia". Archidiecezja nie zgodziła się. Zażądano eksmisji rodziny, spłaty zaległego czynszu oraz 30 tys. zł odszkodowania za bezprawne zajmowanie mieszkania. - Usłyszałam, że Kościół nie jest od tego, by nam pomagać - żali się Kinga.

- Kościół pomaga, ale nie ludziom, którzy wybrali wygodne życie na cudzy koszt - odpowiada Mikołaj Drozdowicz, prawnik poznańskiej kurii. - To młodzi ludzie, mają ręce do pracy, a dziś praktycznie nie ma bezrobocia. Gdy sprawa stanęła na ostrzu noża, to nagle się okazuje, że mają prawnika - komentuje. - Dzwonił już do mnie w ich sprawie jakiś poseł. Jeśli ktoś chce ich bronić, to się skompromituje - stwierdza adwokat.

Więcej na stronie portalu wyborcza.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (367)
Kuria chce eksmisji rodziny
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 94 razy 78

  kościół to jest biznes a nie instytucja charytatywna

  wypiedralać i szczęść boże

 • Marcin Zmarca

  Oceniono 70 razy 64

  Na koszt innych żyje kościół, cudzymi pieniędzmi czyni dobro, cudzymi rękami pomaga, sam jest do niczego niezdolny. Pasożytuje, bierze kasę od samego diabła z Brukseli, doi Dojną. Jest bezczelny, pogardliwym nienawistny, pazerny, nieprzyzwoity. Kościół jest hamulcowym razem ze związkiem Solidarność. Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie biedna a Polak biedakiem. Bo głupi są biedni i zabobonni. Mądry i bogaty by nie pozwolił na to co się dzieję.

 • Stan Majewski

  Oceniono 68 razy 56

  „Kościół pomaga, ale nie ludziom, którzy wybrali wygodne życie na cudzy koszt - mówi rzecznik.“ Hahahahaaaaaa !!! A komu kościół pomaga ??? Swoim własnym pasożytom pasibrzuchom pedofilów. Ohydne to. Jezus by ich wygnał ze świątyni. Gady paskudne.

 • niko8472

  Oceniono 47 razy 43

  Hehehehe, to ze kosciol nie jest od pomagania biednym tylko zycia na ich koszt jest od dawna jasne, ale ten kawalek obala:

  "Mikołaj Drozdowicz, prawnik poznańskiej kurii, wydaje się być niewzruszony sytuacją. - To młodzi ludzie, mają ręce do pracy, a dziś praktycznie nie ma bezrobocia. Gdy sprawa stanęła na ostrzu noża, to nagle się okazuje, że mają prawnika - komentuje ozięble. - Dzwonił już do mnie w ich sprawie jakiś poseł. Jeśli ktoś chce ich bronić, to się skompromituje - butnie kwituje adwokat."

  "Jesli ktos chce ich bronic to sie skompromituje"

  "nagle się okazuje, że mają prawnika"
  (acha, prawo tylko dla bogatych? biednego wolno zgnoic i dolozyc koszty procesowe, jasne, i wszystko za bogzaplac, psia jego mac. Zamiast milosiernie moze pomoc znalezc inne mieszkanie)
  "dziś praktycznie nie ma bezrobocia"
  (za to sa smieciowki)

  Co za kutasy, wiecej takich i wszystkie naglasniac. kabotynstwo bez granic bandy zyjacej z opowiadania bajek i zebraniny. Nigdy nic produktywnego nie zrobili, skad im sie te nieruchomosci i majatki ktore panstwo polskie tak szczodrze zwraca wziely? Z niewolnictwa.

 • zsm-5

  Oceniono 49 razy 43

  I to jest słuszna koncepcja. Pomagać trzeba kościołowi a nie kościół ludziom. Tak nam dopomóż ...

 • transformator2014

  Oceniono 43 razy 37

  Obecnie widzimy prawdziwy obraz Kościoła watykańskiego jako precyzyjnie zaprojektowanej maszyny produkującej przemoc, pogardę i nienawiść, łamiącej ludzi, przerabiającej ich na półmózgie straumatyzowane ludzkie automaty odreagowujące swoje psychiczne kalectwo na innych, i tak to się kręci w kółko, nieprzerwany cykl upiornej kontroli społecznej, wykręconej moralności, niskiej pogardy i paraliżującego strachu przed wykluczeniem ze społeczności, to jest dzieło jakiegoś mrocznego, upiornego geniusza zła, a nie organizacja propagująca miłość do bliźniego.

 • tilow3

  Oceniono 40 razy 36

  "Kościół nie jest od pomagania" - Bo kościół jest od dojenia i teraz ma ku temu najlepszy czas! A plebs niech zdycha. My katolicy z różańcami bronimy granic przez islamem i precz od brudasów. Polska dla Polaków! "dojna zmiana" dla kleru!

 • def11

  Oceniono 37 razy 33

  << Kościół pomaga, ale nie ludziom, którzy wybrali wygodne życie na cudzy koszt >>

  a na czyj koszt niby żyją, od lat setek, członkowie tej najstarszej na świecie korporacji ?!

 • jael53

  Oceniono 33 razy 31

  "Wygodne życie na cudzy koszt" objawia się np. decyzją o urodzeniu drugiego dziecka. Co, w naszej. jakże kochającej dziec i rodzinę, Ojczyźnie rzeczywiście skutkować może wyrzuceniem kobiety z pracy. Że "Kościół nie jest od pomagania" to wiadomo i bez deklaracji kurialnego rzecznika; jednak doceniam aż taką szczerość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX