Dwie osoby zginęły, 39 jest rannych, 840 tys. ludzi bez prądu. Trwa liczenie strat po orkanie

Orkan "Ksawery" przeszedł przez Polskę i zostawił za sobą pas zniszczeń. 39 osób odniosło obrażenia, a dwie zginęły. Połamane drzewa blokują tory, powodując gigantyczne opóźnienia. Setki tysięcy ludzi spędziło noc w domach bez prądu.

W województwie wielkopolskim kobietę przygniótł konar drzewa - zmarła w szpitalu. Wcześniej policja potwierdziła śmierć 67-latka w Ośnie Lubuskim. Mężczyzna spadł z dachu, na który wszedł, by - jak podano - zabezpieczyć swoje mienie. Podczas wichur rannych zostało też 39 osób, w tym 3 strażaków. Przez Polskę w nocy przeszedł orkan "Ksawery".

Silny wiatr uszkodził też linie energetyczne. Bez prądu pozostaje ponad 714 tysięcy odbiorców - wynika z najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najgorsza sytuacja jest w województwie lubuskim, gdzie zasilanie nie dociera do 270 tysięcy gospodarstw.

Prądu nie ma też wielu odbiorców w województwach dolnośląskim - 116 tysięcy, wielkopolskim - 100 tysięcy, łódzkim i śląskim - po 90 tysięcy - i małopolskim - 80 tysięcy. Mniejsza liczba odciętych od sieci gospodarstw jest w województwach podkarpackim, zachodniopomorskim i opolskim.

1,5 tysiąca ludzi utknęło w pociągach

Wichury spowodowały też duże utrudnienia na torach. W pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych utknęło łącznie 1400 podróżnych. W ich ewakuacji pomagają wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego i straż pożarna. Organizowana jest zastępcza komunikacja autobusowa.

Stan utrudnień i opóźnienie można sprawdzać na bieżąco na stronie portalpasazera.pl/Mapa. Rano wiele pociągów w zachodnich województwach ma opóźnienia rzędu 6-8 godzin, co oznacza, że nie ruszyły one od wczorajszego wieczora. Na przykład pociąg Zielona Góra - Gorzów jest opóźniony o 832 minuty. Z kolei wieczorny pociąg Wrocław - Szczecin utknął w woj. lubuskim i ma 748 minut opóźnienia.

9 tys. powalonych drzew. 900 uszkodzonych dachów

Strażacy usuwający skutki wichur interweniowali 10 ty. razy. Najwięcej pracy służby mają na zachodzie kraju. W województwie wielkopolskim interweniowano 2400 razy, 1650 na Dolnym Śląsku oraz 1250 w Lubuskiem.

Działania strażaków polegają głównie na usuwaniu powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych oraz posesji, a także zabezpieczaniu dachów budynków. Strażacy usuwali od wczoraj prawie 9 tysięcy drzew. Silna wichura zerwała lub uszkodziła dachy na 890 budynkach, ponad połowa przypadków to budynki mieszkalne. Dachy są zabezpieczane z uwagi na intensywne opady deszczu. Strażacy dostarczali też zasilanie w miejscach, gdzie były osoby podłączone do respiratorów i stacji dializ.

Błaszczak od rana w kontakcie z wojewodami

MSWiA podało jeszcze w nocy, że o 8:00 odbędzie się wideokonferencja ministra Mariusza Błaszczaka z wojewodami i komendantami woj. Straży Pożarnej m.in z woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Komentarze (83)
Orkan "Ksawery" uderzył w Polsce. 2 osoby zginęły
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 23 razy 19

  Błaszczak zajęty, to kto teraz naciśnie prezesowi klawisza w telefonie? Naczelnik będzie odcięty od świata!

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 19

  Wyrazy wspolczucia wszystkim porazonym KSAWERYM, wraz zyczeniami unikniecia dodatkowego porazenia orkanem SZYSZKI I JEGO MAFII LESNEJ.

 • edr66

  Oceniono 21 razy 19

  No to pisiory muszą się cieszyć bo wreszcie spełniło się pieprzenie o Polsce w ruinie. Niestety gorszy sort widzi, ze mamy państwo teoretyczne.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 18 razy 18

  @tomasz.rze
  Dosięga ich proroctwo z 1. Listu Nawiedzonej Beaty do Suwerena: "POLSKA W RUINIE"

 • tomasz.rze

  Oceniono 20 razy 18

  "Błaszczak od rana w kontakcie".
  On jest zawsze w kontakcie. Sam nie potrafi.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 21 razy 17

  Tak się kończy jak hipokryci i zakłamany szopki różańcowe urządzają.

 • lodzermensz1

  Oceniono 18 razy 16

  Błaszczak był vkontakcie, czyli na rosyjskiej wersji fejsbuka. Oczekiwał na instrukcje od zwierzchników prezesa...

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 21 razy 15

  Niech fanaryki z różańcami otoczą Polskie granice i nie wpuszczają wiatru. To lewacki wiatr.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 19 razy 15

  Towarzysz Błaszczak niudacznik i dupoliz na froncie wciskania kitu jak Romom pracuje. Ustawcie w jakiej remizie Becie a najlepiej na tle jakiś zniszczeń będzie obraz przedstawiający przyszlosc po tej Pani i spółce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX