"Z 13-osobowej rodziny została trójka". Tak intensywnych walk Syria nie widziała od dawna

Syryjczycy uciekają z linii frontu, by i tak zginąć w nalotach, lub trafić do przepełnionych obozów. Walki w kraju są coraz bardziej intensywne, a cierpią na tym przede wszystkim cywile - alarmuje Czerwony Krzyż.

Tylko w środę na skutek rosyjskich nalotów zginęło 38 cywilów - podało Syryjskie Obserwatorium do spraw Praw Człowieka. Wśród ofiar jest dziewięcioro dzieci. Zginęli oni we wschodniej Syrii, gdzie przed ofensywą broni się tzw. Państwo Islamskie. 

Od 2011 roku konflikt w Syrii pochłonął ponad 330 tysięcy ofiar. Jednak ostatnie dwa miesiące były najbardziej tragicznymi od czasu bitwy o Aleppo pod koniec zeszłego roku - alarmuje Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MKCK).   

We wrześniu w Syrii zginęło co najmniej 3 tysiące osób, w tym 955 cywilów. Większość ofiar wśród ludności cywilnej zginęła podczas nalotów, przeprowadzonych przez rząd Baszara al-Asada i jego międzynarodowych koalicjantów. 

- Przez ostatnie dwa tygodnie widzieliśmy niepokojący wzrost operacji wojskowych, których skutkiem była śmierć cywilów - powiedziała przedstawicielka MKCK w Syrii, Marianne Gasser. - Moi współpracownicy informują mnie o porażających historiach. Pewna 13-osobowa rodzina uciekła przed walkami z miasta Dajr az-Zaur, a i tak dziesięcioro jej członków zginęło w bombardowaniach i atakach - stwierdziła.

Wiele frontów syryjskiej wojny

Syryjski konflikt jest bardzo zawiły, bierze w nim udział wielu aktorów wewnętrznych i zagranicznych. W tej chwili walki toczą się na kilku frontach. 

Reżim Baszara  al-Asada walczy z rebeliantami otoczonymi od dawna na przedmieściach Damaszku (gdzie regularnie dochodzi do ciężkich bombardowań) oraz w kontrolowanej przez nich prowincji Idlib. Poza tym od pewnego czasu trwa ofensywa wojsk rządowych i sojuszników (m.in. z Iranu i Rosji) we wschodniej Syrii, w prowincji Dajr az-Zaur.

Prowincjonalne miasto stało się kluczowe dla syryjskiej wojny. I pokazuje, o co w niej chodzi>>>

Swoją ofensywę w rejonie Dajr az-Zaur (ale po wschodniej stronie Eufratu) prowadzą Syryjskie Siły Demokratyczne. Ten wspierany przez USA i składających się głównie z Kurdów sojusz kontroluje większą część północnej Syrii. SDF jest bliskie całkowitego odbicia Rakki, która była stolicą tzw. Państwa Islamskiego. Jednak w prowadzonych tam walkach zginęło bardzo wielu cywilów, a miasto jest w ruinach.

Czerwony Krzyż podkreśla, że cywile są narażeni nie tylko w rejonie frontu, ale też w tzw. "strefach deeskalacji". W ostatnich dniach zniszczono wiele szpitali, uniemożliwiając rannym i chorym dostęp do opieki.

Z kolei tysiące osób, które uciekają z rejonów walk i zniszczonych miast, zmuszone są żyć w fatalnych warunkach w obozach dla uchodźców wewnętrznych. 

- Operacje wojskowe nie mogą lekceważyć cywilów i kluczowej dla ich przetrwania infrastruktury. Zwycięstwo za wszelką cenę jest nie tylko bezprawne, ale też nie do zaakceptowania ze względu na koszt humanitarny - ocenił regionalny dyrektor MKCK Robert Mardini.

Nie musisz się tylko przyglądać. Możesz REALNIE pomóc Syryjczykom. Wyjaśniamy, jak>>>

Banksy otworzył hotel z "najgorszym widokiem na świecie". To dzieło sztuki, które ma ważną misję

Więcej o:
Komentarze (101)
"Z 13-osobowej rodziny została trójka". Tak intensywnych walk Syria nie widziała od dawna
Zaloguj się
 • Karl Kopferkingl

  Oceniono 29 razy 25

  Nie wiem o co chodzi w tym tekście, ale chyba o to, żeby Rosja przestała zwalczać ISIS.
  To ja raczej jestem przeciwko tym postulatom.

 • smiki48

  Oceniono 26 razy 22

  przypomnijcie sobie kto wywołał arabskie zmiany rządów kilka lat temu. Kto obalił rządy w Algierii, Egipcie, Tunezji czy Libii. I kto próbował obalić rządy w Syrii. Zamiast w pokojowy sposób zwiększać świadomość społeczną, USA otworzyły puszkę Pandory. Przez wiele, wiele lat Francja współpracowała z Kadafim. I poprzez różnego rodzaju naciski można było go cywilizować.

 • cezarykaminski

  Oceniono 35 razy 21

  gdzie byli ci zatroskani z MCK kiedy brodate świnie gwałciły Jazydki i mordowały wszystkich chrześcijan jakich spotkali? Teraz, kiedy Ruskie dają im wpierd... nagle wielka troska o muzułmańskich "cywilów". (jak oni odróżniają cywila od brodatego terrorysty?)

 • atmt

  Oceniono 26 razy 16

  Oczywiście w części kontrolowanej przez siły amerykańskie i ich sprzymierzeńców nikt nie ginie, a bomby trafiają tylko wrogów.... Nie da się czytać tej waszej pieprzonej propagandy. Oblężenie Aleppo przez Rosję - płacz gazety, oblężenie Mosulu przez USA i jeszcze więcej ofiar wśród ludności cywilnej - ani jednego artykułu. Żenada. Jest jedno brzydkie słowo na określenie takich dziennikarzy.

 • oszrany

  Oceniono 30 razy 14

  Zabawne, winni smierci sa tylko Rosjanie, a panstwo islamskie ktore scina glowy, handluje kobietami na targu, dla syryskiego obserwatorium praw czlowieka jest najbardziej OK.

 • arius9

  Oceniono 19 razy 13

  Trzymacie standart.
  Wspieraja Ruskie - zgineli cywile i dzieci, ewentualnie zniszczyli szpital.
  Wspieraja Amerykanie - to juz sily demokratyczne.
  Juz zaprowadzili swoja demokracje w Iraku, a w Syrii jakos trudno... nie chca muzulmanskie chamy wolnosci ?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 13

  Syryjskie Siły Demokratyczne. Ten wspierany przez USA i składających się głównie z Kurdów...
  Kurdów głównych wrogów Turcji, która jest głównym sojusznikiem NATO. Obawiam się że wielu urzędnikom, ekspertom jest i tak obojętne co chcą osiągnąć, głównie emeryturę na koszt swojego państwa. Czyli opowiadać że wiedzą o czym mówią nie mając żadnego pojęcia o czym gadają.

 • jozbieszczad

  Oceniono 20 razy 12

  Tylko w środę na skutek rosyjskich nalotów zginęło 38 cywilów

  Ci Rosjanie nie mają litości .
  Dzięki Bogu tym razem oszczędzili dzieci w inkubatorach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX