Waszczykowski: Im dłużej Rosja trzyma wrak, tym bardziej utwierdza, że ma coś do ukrycia

Rosja nie oddając wraku pokazuje, że chce ukryć prawdziwe przyczyny katastrofy oraz błędy popełnione w śledztwie - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja szef MSZ Witold Waszczykowski.

Pomiędzy reparacjami, konfliktem z Komisją Europejską i sporem o uchodźców, sprawa katastrofy smoleńskiej nie jest w ostatnich tygodniach głównym tematem dla rządu. Jednak o sprawę śledztwa i zwrotu wraku zapytano w Radio Maryja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Szef resortu obwiniał poprzedni rząd za zaniedbania, a Rosjan - za wykorzystywanie sprawy zwrotu wraku i ukrywanie prawdy.

 - Sprawę wraku podjęliśmy natychmiast po dojściu do władzy. Osobiście rozmawiałem o tym z naszymi sojusznikami, przede wszystkim z sekretarzami stanu USA. Amerykanie jednoznacznie stwierdzili, że wszystko, co wiedzieli na ten temat, przekazali poprzednim władzom - powiedział Waszczykowski. Jak dodał, rozmawiał o tym także z sekretarzem generalnym NATO - jednak ten stwierdził, że sojusz nie ma możliwości badania katastrofy. - Jednak wiemy, że poprzednie władze nie podejmowały tego na takich forach - stwierdził minister. 

 - Jedyny ślad, jaki jest, to to, że minister Sikorski kilka lat temu apelował, aby sekretarz obrony Ashton Carter upomniał się o to w rozmowach z Rosjanami - powiedział szef MSZ. - Mamy dziś problem, ponieważ przez sześć lat, zanim doszliśmy do władzy, to ta sprawa nie była podejmowana na takich szczeblach, aby wywrzeć presję na Rosję i ten wrak odzyskać - skomentował. Jak dodał, poprzedni rząd miał też nie podejmować sprawy w rozmowach z Rosją. 

Minister zarzucał,że rząd PO-PSL "unikał odpowiedzialności" za badanie katastrofy i sprowadzenie wraku ze względu na kampanie wyborcze w 2010 roku.

"Im dłużej trzymacie wrak..."

- Jeśli chodzi o stronę rosyjską, to oni uporczywie odmawiają współpracy, nie wspominając nawet o oddaniu wraku. Argumentują to tym, że trwa śledztwo - stwierdził minister. - Z rozmów dyplomatycznych wiemy, ze jest to wymówka. Rosjanie chcieliby, żebyśmy śledztwo zamknęli i nie wnosili zastrzeżeń. Rosjanie traktują to też jako taki element irytujący nas - powiedział minister.

- Nasza odpowiedź jest jednoznaczna. Im dłużej trzymacie wrak, tym bardziej utwierdzacie nas w podejrzliwości, ze chcecie coś ukryć. Że ta katastrofa wyglądała inaczej, niż twierdzicie, i nie chcecie dopuścić do odkrycia prawdziwych jej powodów. Po drugie, zapewne dokonaliście wielu błędów przy badaniu katastrofy i nie oddając wraku, chcecie ukryć te błędy - ocenił szef MSZ.

Więcej o:
Komentarze (200)
Waszczykowski: Im dłużej Rosja trzyma wrak, tym bardziej utwierdza, że ma coś do ukrycia
Zaloguj się
 • bzzbzzbzz

  Oceniono 41 razy 33

  Czemu "Dobra Zmiana" nie odzyskała jeszcze wraku ... wg imć Ministra , --- Wina Tuska ---....
  ... a baranki łykają niczym niczym Sasha Grey w latach swej świetności ....

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 35 razy 27

  Im bardziej pan Witek wzbiera w poprzek,
  tym wieksze prawdopodobienstwo eksplozji...

 • 1kamien

  Oceniono 32 razy 26

  Jeden telefon Narciarza i Putin wrak w zębach przyniesie,
  a jak nie to hakatumba!!

 • apm1947

  Oceniono 24 razy 24

  W latach 2010-2015 ustawicznie ordynarnie pluliście na rząd PO/PSL,że nie chce lub nie potrafi odzyskać wraku. W kampanii wyborczej obiecywaliście,że odzyskacie wrak angażując w tą operacje USA,NATO i innych sojuszników.Sojusznicy was OLALI . Rząd PO/PSL tego nie robił, bo nie chciał się ośmieszać.Wy pisowcy ośmieszacie się ustawicznie, a szczególnie wasz oberśledczy Macierewicz. Nie chcecie uznać faktu ,że za katastrofę odpowiadają w pierwszej kolejności panowie Kaczyńscy i nadzorca lotu gen Błasik. A ta wypowiedź Waszczykowskiego to skrajne zapętlenie i bzdury typu San Eskobar. Wstyd !!

 • sztucznypolak

  Oceniono 32 razy 24

  Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

  To mniej wiecej ten poziom (przepraszam Cie, Puchatku).

 • o.taki.sobie

  Oceniono 30 razy 24

  Waszczykowski: "Z rozmów dyplomatycznych wiemy, ze jest to wymówka."

  Waszczykowski, ty "światynio mądrości". To wiadomo od samego początku. Potrzebowałeś dwa lata, żeby się o tym przekonać?

  Na Kremlu zacierają ręce. Mają wreszcie rząd, który od dwóch lat robi dokładnie to, o czym Putin nie mógłby marzyć w snach.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 22

  Waszczykowski ... Rosjanie mają was i wasz wrak tak głęboko w dupie że nie masz nawet pojęcia... Amerykanie z resztą również... co ostatnio chyba jasno i dobitnie ogłosili

 • jag63

  Oceniono 18 razy 18

  No waszczu, no ty mnie ale teraz zmartwiłeś.

  A oddanie przez Ruskich Świętego Wraku miało być takie proste.
  W zębach mieli Go nam przywieźć.
  Mówiłeś, że wystarczy tupnąć nogą, i już, załatwione.

  To, że Tusk nie umiał odzyskać Świętego Wraku, to rozumiem. Bo to niecnota, i tak dalej.
  Ale Ty?.
  Waga ciężka dyplomacji, nomen omen ?

 • zenekciec

  Oceniono 24 razy 18

  Im dluzej on jest ministrem tym bardziej widac ze jest glupkiem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX