Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

To na razie informacja nieoficjalna, ale IAR zapewnia, że potwierdził ją w dwóch wiarygodnych źródłach. Oficjalna decyzja w sprawie lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Baranów był jedną z rozważanych lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego, który ma powstać między Warszawą a Łodzią. Leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa, która niedawno została zmodernizowana. Według danych GUS gmina Baranów ma nieco ponad 5 tys. mieszkańców.

Pod uwagę brano wcześniej także Mszczonów i Babsk. 

Centralny Port Lotniczy "sercem Polski"

Na Centralnym Porcie Lotniczym bardzo zależy rządowi PiS. Wicepremier Mateusz Morawiecki określił, że to "cywilizacyjny projekt", a nowy port może być komunikacyjnym "sercem Polski".

Pełnomocnik rządu ds. budowy portu Mikołaj Wild przekonywał, że nawet analizy sprzed 2010 roku wskazywały na konieczność budowy centralnego lotniska, jednak okazało się jednak, że ruch lotniczy przebił prognozy. 

Rząd nazywa projekt Centralnym Portem Komunikacyjnym. Docelowo ma on obsługiwać nawet 50 milionów pasażerów rocznie. Koszty budowy są wstępnie szacowane na 20-30 miliardów złotych.

 

Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego (fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl)Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego (fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl) Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego (fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl)

Kiedy powstanie Centralny Port Lotniczy?

Wcześniej informowano, że do 2020 roku mają dopiero powstać analizy potrzebne dla zaplanowania inwestycji. - 10 lat na to termin realny - mówił w maju pełnomocnik Wild. Przed kilkoma dniami portal rynek-lotniczy.pl informował, że do końca tego roku powstanie projekt specustawy, która przyspieszy budowę.

Głównym operatorem Centralnego Portu Lotniczego ma zostać LOT. Minister Andrzej Adamczyk mówił dopiero co, że rząd będzie wspierał jego rozwój. Prezes LOT Rafał Milczarski wielokrotnie argumentował, że nowy port umożliwi dynamiczny rozwój, a brak tej inwestycji nie pozwoli na rozbudowywanie siatki połączeń.

Czytaj więcej na temat projektu: Będzie Centralny Port Lotniczy za 30 miliardów złotych. Tylko po co? >>>

Zobacz też: Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie

Więcej o: