Rekordowe zyski "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". Pomagają państwowe spółki

Wydawcy "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" odnotowali ok. 700 proc. wzrostu zysku rok do roku - podaje "Presserwis". Wpływ na to mają m.in. reklamy i ogłoszenia od spółek skarbu państwa.

Spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie (wydawca tygodnika "Gazeta Polska") odnotowała w ub. r. 1,37 mln zł zysku netto i 13,12 mln zł przychodów. Oznacza to, że zysk wzrósł o 692 proc. - podaje "Presserwis". Średnia sprzedaż w ub. r. to ok. 35 tys. egzemplarzy, zmalał o ponad 4 proc. .

Wzrosty pojawiły się również w przypadku spółki Forum SA, wydającej "Gazetę Polską Codziennie". Spółka odnotowała w 2016 r. 1,9 mln zysku netto i 14,82 mln zł przychodów (wzrost przychodów o 731 proc.). W ub. r. średnia sprzedaż "GPC" wynosiła ok. 20 tys. egzemplarzy (wzrost o ok. 5 proc.).

"Duży wpływ mają na to zlecenia ze spółek skarbu państwa i ministerstw" - zauważa "Presserwis".

Jak wynikało z pobieżnych wyliczeń "Gazety Wyborczej", państwowe firmy inwestują w jeden numer "GP" od 180 do 200 tys. zł + VAT. W prawicowych pismach ogłaszały się dotychczas m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Orlen, Energa, PGNiG i Lotto.