Deszczowo i pochmurnie w całej Polsce, możliwe burze. IMGW wydaje ostrzeżenia [POGODA]

Pogoda będzie dziś pochmurna, a w niektórych regionach również spodziewane opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw.

Pogoda w ciągu dnia na wschodnim wybrzeżu i północnym wschodzie będzie pochmurna, wystąpią również opady deszczu do 15 mm - informuje portal Pogodynka.pl. Jak podają synoptycy, w pozostałych regionach może pojawić się zachmurzenie, przelotne opady deszczu (m.in. woj. śląskie, dolnośląskie i małopolskie) a lokalnie nawet burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 18 stopni na południu i w zachodniej części Polski. Na wybrzeżu może pojawić się silny wiatr.

Nad ranem w związku z opadami deszczu i silnym wiatrem obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW I stopnia dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, a ostrzeżenie II stopnia w związku z deszczem wprowadzono na Mazowszu.

Na terenie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i śląskiego obowiązują także ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia. W woj. świętokrzyskim i małopolskim wprowadzono ostrzeżenia I stopnia.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.