Bitwa pod Wiedniem. "Pokonał islamistów". Tak TVP Info opisuje zwycięstwo Jana III Sobieskiego

Telewizja publiczna nie odpuści żadnej okazji, aby podgrzać ksenofobiczne nastroje. Tym razem okazją była 334. rocznica bitwy pod Wiedniem.

We wtorek przypada 334. rocznica zwycięskiej dla Polski i Europy bitwy pod Wiedniem, w której Jan III Sobieski, dowodząc wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pokonał armię Imperium Osmańskiego. TVP Info pisze przy tej okazji nie o pokonaniu armii Turków, lecz "islamistów". 

Co ciekawe, bitwa pod Wiedniem rozegrała się w 1683 roku, a pojęcie islamizmu, a więc politycznej ideologii wywodzącej się z fundamentalizmu islamskiego, zaczęło funkcjonować w drugiej połowie XX wieku. 

"Macie jakąś obsesje"

Materiał TVP Info spotkał się z dużym odzewem internautów. Na Twitterze aż roi się od kpin. - Nie mieszajcie współczesnych doktryn politycznych z historią, bo wychodzi z tego karykatura - to tylko jeden z łagodniejszych komentarzy. 

W komentarzach internauci wyjaśniają również, że Polacy wcale nie walczyli z islamistami.

Bitwa pod Wiedniem

Bitwę pod Wiedniem stoczono 12 września 1683 roku pod Wiedniem między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Efektem bitwy było podpisanie w Linzu koalicji antytureckiej tzw. Ligi Świętej (związek państw katolickich organizowany przez papieży w Europie w okresie od końca XV do początku XVIII wieku przeciw niektórym innym państwom katolickim, Turcji czy krajom protestanckim). 

Więcej o: