Geotermia o. Rydzyka dostanie kolejną dotację. Tym razem miliony z unijnego programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił wyniki konkursu na działania proekologiczne. Wśród wybranych projektów znalazła się Geotermia Toruńska o. Tadeusza Rydzyka. Związana z redemptorystą spółka otrzyma 19,5 mln zł.

Dotacja jest przyznawana przez państwowy Fundusz, jednak pieniądze na nią pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podaje toruńska "Gazeta Wyborcza". W konkursie na działania związane z ekologią przyznano w sumie 119 mln zł na dziewięć projektów. Jednym z nich jest Geotermia Toruńska, należąca do Fundacji Lux Veritatis.

Jak dotąd gorące źródła pod Toruniem i wykonane tam odwierty nie są wykorzystywane. Dzięki dofinansowaniu (które ma pokryć ok. połowy kosztów) związana z o. Tadeuszem Rydzykiem firma na zbudować ciepłownię. Woda o temp. 62 stopni Celsjusza będzie wykorzystywana w planowanych Termach Toruńskich, a także do ogrzewania.

Początkowo woda ze źródeł geotermalnych ma ogrzewać inne budynki, należące do kontrolowanych przez Rydzyka instytucji: m.in. jego szkołę wyższą i kościół. Później ciepłownia miałaby wesprzeć miejski system ogrzewania. Według szacunków Geotermii, ciepłownia miałaby zapewnić 20 proc. energii cieplnej w okresie grzewczym i nawet całość zapotrzebowania latem.

To nie pierwsze wysoka dotacja dla tego przedsięwzięcia o. Rydzyka. NFOŚ zapłaciło Geotermii 26,5 mln zł odszkodowania za to, że Fundusz w okresie poprzednich rządów wycofał się z finansowania odwiertów.

Więcej o:
Komentarze (149)
Geotermia o. Rydzyka dostanie kolejną dotację. Tym razem miliony z unijnego programu
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 37 razy 29

  Tak działają państwa mafijne. Tak sobie poczyna Putin z kolesiami oligarchami. Tak działała administracja ukraińska kontrolowana przez Rosję. Tak zarabiają przyjaciele Orbana, guru naszych pisowskich notabli.Tak bogacą się w Wenezueli znajomi tamtejszego prezydenta. etc etc. a Polska? stajemy się skansenem, pośmiewiskiem Europy. Suweren zasuwa na wzrost gospodarczy, by bogacić konta pisowskich notabli. Kiedy senator Bierecki, szef komisji finansów, wytłumaczy się z kont w bankach w Luksemburgu? kiedy PiS odpowie za aferę SKOK? tprzedło 5 miliardów złotych a ci zajmują się Tuskiem! po co? Gdzie rozliczenie kampanii PiS? gdzie rachunki za wydawanie kasy z PCK, czy unijnych środków przeznaczonych na "konferencje środowiskowe" ministra Ziobry? gdzie audyt z wydatków ministerstwa środowiska? Mafia! Państwo PiS to mafia i nic więcej.

 • chrupek.kukurydziany

  Oceniono 39 razy 25

  To jest wielkie prani pieniędzy. Niemcy dostarczają koszmarnie drogie pompy ciepła, które podbiją temp. do 90'C. Ale EDF (PEC) nie potrzebuje tej drogiej energii cieplnej, bo ma nową gazowo-elektryczną turbinę i mają ciepła full. Ale tu nie o ekonomię, czy ekologię chodzi. Chodzi o to, żeby wydoić kasę. Ta ciepło od Rydzyka, będzie bardzo drogie.

 • japka_putina

  Oceniono 23 razy 15

  Nawet miliardy nie zmienią faktu, że ta woda ma za małą temperaturę, żeby to wszystko miało sens.

 • plastikpiokio

  Oceniono 25 razy 15

  cały rząd na czele z papierzem polski pluje i olewa UE . ale kasa jakos nie smierdzi ---wredne typy bez odrobiny honoru.

 • zd46

  Oceniono 22 razy 14

  Ile wplacil mnich Rydzyk na konto pomocowe dla ofiar nawalnic? A ile na tym zarobil? Zbieral ale nie przeslal? Tak jak na Stocznie? Pogobojny ten "lisek chytrusek zakazony wscieklizna"

 • kabza1605

  Oceniono 18 razy 12

  Geotermia Rydzyka , Smoleńsk i Skoki - największe dojne krowy Polski. Przy nich Amber Gold to pikuś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX