Geotermia o. Rydzyka dostanie kolejną dotację. Tym razem miliony z unijnego programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił wyniki konkursu na działania proekologiczne. Wśród wybranych projektów znalazła się Geotermia Toruńska o. Tadeusza Rydzyka. Związana z redemptorystą spółka otrzyma 19,5 mln zł.

Dotacja jest przyznawana przez państwowy Fundusz, jednak pieniądze na nią pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podaje toruńska "Gazeta Wyborcza". W konkursie na działania związane z ekologią przyznano w sumie 119 mln zł na dziewięć projektów. Jednym z nich jest Geotermia Toruńska, należąca do Fundacji Lux Veritatis.

Jak dotąd gorące źródła pod Toruniem i wykonane tam odwierty nie są wykorzystywane. Dzięki dofinansowaniu (które ma pokryć ok. połowy kosztów) związana z o. Tadeuszem Rydzykiem firma na zbudować ciepłownię. Woda o temp. 62 stopni Celsjusza będzie wykorzystywana w planowanych Termach Toruńskich, a także do ogrzewania.

Początkowo woda ze źródeł geotermalnych ma ogrzewać inne budynki, należące do kontrolowanych przez Rydzyka instytucji: m.in. jego szkołę wyższą i kościół. Później ciepłownia miałaby wesprzeć miejski system ogrzewania. Według szacunków Geotermii, ciepłownia miałaby zapewnić 20 proc. energii cieplnej w okresie grzewczym i nawet całość zapotrzebowania latem.

To nie pierwsze wysoka dotacja dla tego przedsięwzięcia o. Rydzyka. NFOŚ zapłaciło Geotermii 26,5 mln zł odszkodowania za to, że Fundusz w okresie poprzednich rządów wycofał się z finansowania odwiertów.

Więcej o: