Ten wyrok ucieszy psiarzy. Sąd uchylił zakaz wchodzenia z czworonogiem do miejsc publicznych

Zakaz wyprowadzania psów do parków czy na place zabaw jest niezgodny z prawem. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał właśnie wyrok w tej sprawie.

Wiadomość ta zelektryzowała psiarzy w całej Polsce. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił fragment uchwalonego w Częstochowie regulaminu o zachowaniu czystości i porządku w mieście. Dokładnie chodzi oto, że rada miasta wprowadziła zakaz wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej, sklepów, lokali gastronomicznych i na place zabaw.

Rzecznik interweniuje 

Wszystko zaczęło się od sprawy mieszkańca Częstochowy, który dostał mandat od straży miejskiej za wyprowadzanie psa w miejscu zabaw dla dzieci. Zdaniem mężczyzny pies nie biegał po piaskownicy, tylko piachu przygotowanym do posypywania chodników. Mandatu nie przyjął, sprawa trafiła do sądu. 

Osoba, która jest właścicielem tego psa, ma prawo się z tym psem się poruszać, po terenach generalnie dostępnych dla wszystkich osób

- wyjaśnia w rozmowie z TVN 24 Piotr Mierzejewski z biura rzecznika praw obywatelskich, który zainteresował się sprawą. - I to jest istota prawa, które zostało naruszone - podkreśla. 

Biuro RPO w Katowicach zawiadomiło prezydenta Częstochowy, że zapisy z regulaminu zatwierdzonego przez radę miasta, łamią konstytucyjne swobody obywatelskie.

Częstochowa przegrała 

Ostatecznie za spór wziął się Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił zakaz wchodzenia z psem do miejsc publicznych. Zdaniem sądu miasto może m.in. nakazać trzymanie psa na smyczy, zakładanie kagańca czy sprzątanie po czworonogu, ale nie mam mowy o wyznaczaniu miejsc, w których może spacerować. 

WSA stwierdził, iż ustanowienie zakazu wprowadzania zwierząt domowych na określone tereny nie jest właściwym środkiem chroniącym przed stwarzanym przez zwierzęta zagrożeniem czy też uciążliwością dla ludzi, a także przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych dla wspólnego użytku

- tłumaczy z kolei w "Dzienniku Zachodnim" Justyna Zarecka z biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach.

WSA uważa także, że przepis uniemożliwia korzystanie z psów przewodników osobom niepełnosprawnym.

Więcej o: