Pogoda pod znakiem deszczu i burz. Na południu może pojawić się grad

Pogoda może dziś bardziej przypominać jesienną aurę - w wielu regionach Polski spodziewane są nie tylko opady deszczu, ale również burze. Temperatura będzie zróżnicowana - od 16 do nawet 29 stopni.

Pogoda w Polsce będzie dziś deszczowa i burzowa. Jak podaje portal Pogodynka.pl, w pasie od Suwalszczyzny, przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę mogą pojawić się burze i grad (na południu Polski). W większości województw, poza rejonami na południowym wschodzie, mogą wystąpić opady deszczu.

Temperatura wyniesie dziś od 16 stopni Celsjusza w północnej części kraju, 23 stopnie w centrum do do nawet 29 stopni na południu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozy ostrzeżeń meteorologicznych w związku z intensywnymi opadami deszczu (woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie) i burzami (woj. małopolskie, śląskie i świętokrzyskie).

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Więcej o: