Pogoda nas nie rozpieszcza. Opady deszczu i burze z gradem

Pogoda w niektórych rejonach kraju będzie dość kapryśna. W północnej, zachodniej i centralnej Polsce spodziewane są burze, burze z gradem i opady deszczu. Na południu słonecznie.

Pogoda w północnych, zachodnich i centralnych województwach da dziś się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę ostrzeżeń I stopnia w związku z burzami, które mogą wystąpić w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim.

Dodatkowo w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim może wystąpić grad.

Na pozostałym obszarze - wschodzie i południu - będzie słonecznie. Jak podaje portal Pogodynka.pl, temperatura maksymalna wynosić będzie 22-24 stopnie na wybrzeżu, od 24 do 27 stopni na północnym wschodzie oraz Pomorzu, ok. 29 stopni w centrum i maksymalnie do 31 stopni na południowym zachodzie.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Więcej o: