W Polsce będzie można polować na szakala złocistego. Minister Szyszko podpisał rozporządzenie

Choć ta wiadomość brzmi jak żart, jej potwierdzenie można znaleźć w dokumentach. Dla tych, którzy nie wiedzą, że w Polsce żyje szakal złocisty, zaskoczeniem może być informacja, że od 2019 roku można będzie na niego polować.

Drapieżny ssak z rodzaju wilków to największy gatunek szakala i jednocześnie jedyny występujący poza terenem Afryki. W Polce jego obecność odnotowano po raz pierwszy w 2015 roku - wtedy na terenie naszego kraju zaczęto spotykać pojedyncze osobniki. Z czasem populacja szakala na terenie Europy zaczęła rosnąć, a jednym z możliwych wyjaśnień tego faktu są m.in. zmiany klimatyczne.

Tymczasem 1 sierpnia tego roku Minister Środowiska podpisał Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych. Zgodnie z dokumentem na liście znalazł się właśnie szakal złocisty, do którego będzie można strzelać od 1 sierpnia 2019 roku - podaje Polski Związek Łowiecki.

Na szakala będzie można polować od 1 sierpnia do końca lutego. Wyjątkiem mają być tereny obwodów łowieckich, na których występuje głuszec lub cietrzew, albo na których w ostatnich dwóch latach kalendarzowych prowadzono zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy - tam strzelanie do szakali będzie dozwolone przez cały rok.

Dlaczego szakal złocisty - który nie jest przecież bardzo rozpowszechniony w Polsce - trafił na listę gatunków łownych? PZŁ tłumaczy, że nie można wykluczyć wzrostu liczebności zwierzęcia w przyszłości. A że szakal jest drapieżnikiem, który poluje na drobne zwierzęta (m.in. kuropatwy, bażanty czy zające) oraz na młode osobniki zwierzyny płowej, myśliwi chcą mieć wpływ na jego populację.

Więcej o:
Komentarze (400)
Szakal złocisty na liście gatunktów łównych w Polsce. Jan Szyszko podpisał rozporządzenie
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 93 razy 75

  Wybić wszystko.
  Resztę zabetonować.

  Polska: kraj w którym za ochronę środowiska naturalnego odpowiada facet ze strzelbą polujący na wszystko co się rusza i usuwający sprzed strzelby niepotrzebne drzewa i krzewy bo zasłaniają.

 • anna_pot

  Oceniono 79 razy 65

  minister łowiectwa i przemysłu drzewnego dla niepoznaki zwany ministrem ochrony środowiska

 • pab-blo

  Oceniono 55 razy 47

  Cóż to za prymitywna i destrukcyjna postać - najpierw wycinka drzew a potem trzebienie zwierząt. Pierwszy destruktor dobrej zmiany to bezwględny reprezentant myśliwych i innych obleśnych leśnych ludków.

 • typowy_wyborca_pisu

  Oceniono 46 razy 38

  Wybić wszystkie zwierzęta żyjące na wolności. Po co one komu? Tylko denerwują ludzi. Jeśli będę chciał zobaczyć zwierzęta, to pójdę do zoo. Z drzewami to samo - wyciąć wszystkie w pień. Chcecie oglądać drzewa? Zapraszam do ogrodu botanicznego. A że system ekologiczny się zaburzy i woda wyschnie? Mam klimę w domu. Poza tym kto w dzisiejszych czasach pije wodę? LOL Przecież można sobie strzelić piwko albo po prostu wypić pepsi bez cukru.

 • yokoono23

  Oceniono 40 razy 36

  Lisy już wytrzebili teraz pora na Szakale w podtekscie Wilki,ale będą się Chłopcy bawili!,żerują na najniższych instynktach prymitywnej publiki,wszystko im uchodzi,zaczynam się bać żyć w własnym państwie.

 • radon13

  Oceniono 33 razy 29

  Chodzi o wybicie wilków pod pozorem polowania na szakale. Ciekawe kto znajdzie tego jedynego szakala i jak go odróżni w lesie

 • marudna.maruda

  Oceniono 32 razy 28

  A mógłby jednym rozporządzeniem pozwolić na strzelanie do wszystkiego, co się rusza... Najwyraźniej lubi rozporządzać, a podpisywanie sprawia mu przyjemność, więc co jakiś czas "ratuje przyrodę"- jak na ministra od środowiska przystało... Prezesowi to jakoś nie przeszkadza, widać środowisko potrzebne mu li i jedynie do pozowania do wspanialych fotografii na łonie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX