Ukradł XVIII-wieczną rzeźbę św. Franciszka. W jego domu policjanci znaleźli pokaźną kolekcję

Policjanci z Poznania oraz Gniezna namierzyli sprawcę kradzieży XVIII-wiecznej rzeźby św. Franciszka. Okazało się, że w domu złodziej miał kilkadziesiąt podobnych łupów.

Do kradzieży doszło 18 sierpnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Złodziej wmieszał się w tłum zwiedzających. W pewnym momencie wziął kilkudziesięciocentymetrową figurę św. Franciszka, zawinął w kurtkę i wyszedł z muzeum.

51-letni złodziej został zidentyfikowany na podstawie nagrań z monitoringu. We wtorek zatrzymali go policjanci z Poznania zajmujący się odzyskiwaniem kradzionych dzieł sztuki oraz funkcjonariusze z Gniezna.  

W domu mieszkańca powiatu krotoszyńskiego policjanci znaleźli kilkadziesiąt przedmiotów sakralnych, które najprawdopodobniej również zostały skradzione z różnych kościołów na terenie Wielkopolski. Były tam m.in. figury, rzeźby, obrazy, lichtarze i inne przedmioty liturgiczne. Wśród nich także obraz „Jezusa z pielgrzymem”, skradziony dwa lata temu z Gnieźnieńskiej Fary.

Złodziejowi może grozić nawet 10 lat więzienia, jeśli okaże się, że skradzione przedmioty mają dużą wartość historyczną. 

Zepchnął z drogi motocyklistę. Dostał 15 lat