OKO.press ujawnia ultimatum Szyszki: cofnięcie zakazu wycinki puszczy albo 3,2 mld zł od KE

Portal OKO.press ujawnił odpowiedź, jaką Polska miała wysłać do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej.

4 sierpnia resort kierowany przez Jana Szyszkę wysłał do Trybunału odpowiedź na wezwanie do natychmiastowego zaprzestania wycinki w puszczy. Resort poinformował wtedy, że nie ujawni jej treści.

Do roboczej wersji dokumentu dotarł portal OKO.press. Jak pisze, powołując się na zastrzegającego anonimowość informatora, jest to wersja „przed ostatecznym wyczyszczeniem”. Urzędnicy Ministerstwa Środowiska, którym dziennikarze portalu pokazali pismo, potwierdzili, że jest autentyczne i bliskie wersji ostatecznej, którą przekazano Trybunałowi.

Czego domaga się rząd?

Jak podkreśla OKO.press, kluczowe w dokumencie są konkluzje zawarte w rozdziale „Żądania”. Według opisanej wersji dokumentu, rząd domaga się:

 • Oddalenia wniosku KE o zastosowanie środków tymczasowych jako bezzasadnego
 • Uchylenia przez Trybunał postanowienia o zastosowaniu środków tymczasowych
 • Jeśli Trybunał nie uwzględni powyższych żądań, to Polska uzależnia wykonanie postanowienia Trybunału od tego, czy KE złoży „zabezpieczenie w wysokości 3 240 000 000 PLN (słownie trzy miliardy dwieście czterdzieści milionów złotych)”
 • Obciążanie kosztami postępowania KE

Skąd 3,2 mld zł?

Jak wynika z ujawnionego przez OKO.press dokumentu, na etapie redakcji były zastrzeżenia np. do uzasadnienia żądanej kwoty 3,2 mld zł. W pierwszej wersji była jedynie mowa o tym, że wysokość strat wynika "ze szczegółowego opracowania naukowego, stanowiącego podstawę do szacowania szkód przyrodniczych".

W komentarzu pojawiła się prośba o doprecyzowanie, bo w przypadku braku wyjaśnienia, "kwota zostanie uznana za nieuzasadnioną". W kolejnej wersji znalazło się już powołanie na ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, "przewidującej obowiązek rekompensaty za pozbawienie lasu charakteru gruntu leśnego" i wyłączenie go z produkcji. Kwoty "wynoszą w przybliżeniu 12-krotność wartości drewna możliwego do pozyskania w lesie wyłączanym z produkcji". 

Szyszko lekceważy wezwanie Trybunału 

Polska powinna zastosować się do wezwania Trybunału, który nakazał natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko wielokrotnie tłumaczył, że prace w puszczy są prowadzone zgodnie z prawem, więc nie widzi powodu do ich przerywania. Mówił m.in. o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa oraz walce z kornikiem.

Jak podkreślają media, to pierwszy przypadek niezastosowania się do wezwania Trybunału. Przesłuchanie z udziałem stron sporu o wycinkę puszczy odbędzie się 11 września. Trybunał może nałożyć na Polskę wysokie kary finansowe za niezastosowanie się do środków tymczasowych.

Działaczka Fundacji Strefa Zieleni demaskuje manipulację Jana Szyszki ws. Puszczy Białowieskiej

Więcej o:
Komentarze (341)
OKO.press o ultimatum Szyszki ws. wycinki Puszczy Białowieskiej
Zaloguj się
 • main_coon

  Oceniono 165 razy 145

  A więc puszcza ma dla Szyszki charakter produkcyjny. Jeśli nie zobaczę go niebawem w drelichu więziennym, to całkiem zwątpię w ten kraj.

 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 105 razy 91

  Czy polski rząd naprawdę jeszcze nie zrozumiał, że współpraca zagraniczna polega na czymś innym niż kupno/sprzedaż wyrobów skórzanych i magnetofonów na Stadionie Dziesięciolecia?

  Jeśli taka odpowiedź rzeczywiście wyszła to to jest skandal. Wymyślona kwota to kwota, jakiej rząd życzy sobie za ostateczne przehandlowanie zdrowego jeszcze, choć kulejącego już, imienia Polski w Europie.

 • fakiba

  Oceniono 71 razy 65

  Poczekajcie pisie gamonie jak wiejski suweren kasy z dopłat nie dostanie i odwiedzi was w Warszawie , cały BOR , GROM i OTK Antka was nie ochroni , tylko szybka ucieczka gdzie pieprz rośnie kupry wam ocali , jeśli zdążycie

 • fu_pis

  Oceniono 59 razy 57

  Przecież to jest jakieś szaleństwo. Polska jest okupowana przez jakieś szyszki, STRAszydła, maciorki, kalksteiny. Mają w doopie wszelkie Unijne rozporządzenia. Ich buta i arogancja spycha nas w Europejski niebyt. Kim Polska wkrótce będzie w EU. Totalnym pieniaczem, który tylko niszczy i nic nie buduje. FAK JU PIS!

 • tilow3

  Oceniono 55 razy 51

  Ale Rydzyk ma apetyt! Cwany gapa z tego księżulka. Dojnej zmianie sprzyja, ten kto głośniej wydrze ryja!

 • serfweerwr

  Oceniono 47 razy 43

  Szyszko - ty katolicko-bolszewicka dyzmo, sekciarski prymitywie

  będziesz siedzieć w pierdlu :) już niebawem, tylko katolicki plebs cebulandii tzw. "suweren", który głosował na PiS'o dyzmy zorientuje się że jest ru...y przez pisowczyków tak samo jak był ru...y przez SLD

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 40

  Dostanie Szyszko i wolski nierząd nawet więcej niż 3,2 miliarda , ale do zapłacenia , i łaski nie robią że nie zapłacą bo zabiorą im z dopłat dla rolników i na inwestycje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX