"Wiadomości" ogłosiły, że Szwedzi popierają politykę PiS. Na tendencyjny materiał reaguje ambasada

Przy zapowiedzi materiału o zamachach terrorystycznych "Wiadomości" TVP ogłosiły niedawno, że "Szwedzi popierają politykę polskiego rządu". Teraz na tę śmiałą tezę zareagowała szwedzka ambasada.

10 sierpnia "Wiadomości" poświęciły jeden z materiałów zagrożeniu terrorystycznym. Najpierw dziennikarz mówił o osobach uwolnionych z rąk Al-Kaidy, później zaczął opowiadać szerzej o samej organizacji i zagrożeniu, które nadal stanowi. W pewnym momencie reporter poinformował, że "z obawy o bezpieczeństwo Polski rząd odmówił zgody na relokację uchodźców z państw muzułmańskich, którzy teraz przebywają w obozach w Grecji i Włoszech".

- Taka postawa znajduje coraz większe zrozumienie w Europie - przekonywał dziennikarz. Na dowód w materiale pokazano sondę ze szwedzkiego portalu informacyjnego, w której 97 proc. spośród ponad ośmiu tysięcy głosujących wyraziło "solidarność z polskimi władzami".

Problem w tym, że w internetowej sondzie mógł zagłosować każdy - nie ma pewności, że ankietowanymi byli faktycznie mieszkańcy Szwecji oraz czy na pewno każdy z badanych głosował tylko raz. Jest jeszcze jeden haczyk: sondaż opublikowano na stronie prawicowego portalu. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ambasada Szwecji odpowiada

Do tezy zawartej w materiale "Wiadomości" postanowiła się ustosunkować szwedzka ambasada. "W Szwecji swoje pozytywne nastawienie do polityki migracyjnej UE wyraziło 76 procent ankietowanych. Poparcie dla udzielania pomocy uchodźcom osiągnęło zaś 90 procent" - czytamy w oświadczeniu opartym o najnowsze badanie Eurobarometr.

Co jeszcze napisali przedstawiciele ambasady?

W ostatnich tygodniach w polskich mediach pojawiły się informacje o tym, jakoby 97 procent Szwedów wspierało politykę migracyjną i azylową polskiego rządu. Stwierdzenie takie oparte zostało na sondzie zorganizowanej przez portal „Nyheter Idag”. Wysoce wątpliwe jest, by wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistość, gdyż jak podaje zajmująca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istnieją żadne badania opinii publicznej na temat wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rządu. Zorganizowana przez „Nyheter Idag” sonda odzwierciedla jedynie opinię osób, które odwiedziły stronę portalu. Warto również zwrócić uwagę, że sondaże istotnie różnią się od sond. Sondaże prowadzi się na tzw. reprezentacyjnej grupie, dzięki czemu ich wyniki można odnieść do całego społeczeństwa. W przypadku sond sytuacja taka nie zachodzi

- czytamy.

Więcej o: