Policjanci nie wytrzymali. Jest oświadczenie. "Rząd usprawiedliwia narodowców i kiboli"

Mocne oświadczenie policyjnych związkowców z Wielkopolski. Piszą o usprawiedliwianiu przez rządzących agresywnych postaw w ramach walki politycznej. Szef związku mówi o upolitycznieniu policji.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego wydał oświadczenie "w sprawie rosnącej agresji wobec polskich policjantów".

"Usprawiedliwianie pseudokibiców"

Zarząd Wojewódzki z niepokojem obserwuje bardzo agresywne postawy części przedstawicieli ruchów narodowych, nacjonalistycznych i pseudokibiców, które nie spotykają się zawsze z jednoznaczną krytyką ze strony władz państwowych, wręcz przeciwnie są nawet z nieznanych nam powodów często usprawiedliwiane jako element walki politycznej

"Taka sytuacja prowadzi w rzeczywistości do wzrostu zachowań agresywnych również innych osób, które obserwując to, co się dzieje na arenie politycznej, mają przekonanie o swojej bezkarności i często prowokują funkcjonariuszy, aby przekazać opinii publicznej sygnał o brutalności (porównywanie policjantów do ZOMO) lub braku profesjonalizmu" - piszą związkowcy.

Przyznają, że w tak dużej grupie zawodowej mogą się pojawiać nieprawidłowości, ale "na ich bazie nie można dopuścić do tworzenia w społeczeństwie przyzwolenia na atakowanie, znieważanie, zniesławianie lub prowokowanie policjantów".

"Takie zachowanie, jako ewidentnie sprzeczne z prawem, musi się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów wymiaru sprawiedliwości, tak aby funkcjonariusze mieli pełne przekonanie, że stoi za nimi Państwo" - piszą związkowcy.

Wzywają szefa MSWiA oraz komendanta głównego policji, "by podjęli działania w kierunku wprowadzenia w życie kampanii edukacyjnej w mediach publicznych i komercyjnych, która z jednej strony zapewne przyczyni się do ograniczenia agresji wobec funkcjonariuszy Policji, z drugiej zaś strony da każdemu Polakowi wiedzę o jego prawach i obowiązkach w kontaktach z funkcjonariuszami  Policji". Przypominają, że już w 2010 roku proponowali przeprowadzenie kampanii.

"Za dużo polityki"

Jest zbyt dużo polityki, policja jest mocno upolityczniona, dokonano czystek kadrowych. Dzisiaj, prawdę mówiąc, policją zarządza minister, a nie policjanci

mówi naTemat podinspektor Andrzej Szary, przewodniczący związku zawodowego policjantów z Wielkopolski.

W rozmowie z portalem przypomina interwencję policji w stosunku do działaczki PiS w Gdańsku, gdzie funkcjonariuszom zarzucono, że niesłusznie zatrzymali osobę, która zaatakowała policjantów. Mówi też o słowach rzecznika rządu, który oświadczył, że "agresja rodzi agresję".

Tak, to jest konkretny wyrzut w stosunku do władzy, która powinna jednoznacznie potępić wszelkie zachowania agresywne w stosunku do policjantów, reprezentantów państwa

- mówi podinspektor Szary.

Przyznaje, że oświadczenie na pewno nie spodoba się szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi, ale podkreśla, że jeśli nic się nie zmieni, to każdy będzie czuł się bezkarny. I przytacza przykłady transparentów stadionowych pozytywnie ocenianych przez część polityków, czy przypadek "ministra sprawiedliwości, który chciał wystąpić z wnioskiem do prezydenta o uniewinnienie pseudokibica, który pobił policjanta".

Mariusz Błaszczak rośnie w siłę

Więcej o:
Komentarze (206)
Związkowcy z policji: rząd usprawiedliwia narodowców i kiboli
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 78 razy 72

  Po tym apelu szef związku i wszyscy którzy go popierają mogą spodziewać się na pewno zdecydowanej reakcji pisiego nierządu a Błaszczaka w szczególności , już on coś na nich znajdzie i pożegnają się z robotą bez prawa do emerytury

 • radek_sziwa

  Oceniono 69 razy 63

  Pan związkowiec niech już pakuje walizkę bo relokacja służbowa do Ustrzyk się szykuje. Nie teraz ale jak przycichnie, za jakieś pół roku.
  I teraz do was pisowskie matołki - Za PO było jak było, ale NIKT bezkarnie i bezczelnie do Policji nie fikał a wszelkie marsze hitlerowców były słusznie pałowane. A teraz brunatni panoszą się po centrach miast i jeszcze są za to głaskani. Taka dobra zmiana.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 63 razy 57

  Wylecą na zbity pysk. Płaszczak wysłał wytyczne odnośnie kiboli wyklętych. Czcić ich należy jak "leśnych" a piosenki kibolskie ma znać każdy od "krawężnika" po ćwierćinteligenta za biurkiem

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 47

  Kibole , narodowcy i inne szumowiny to według samego prezia , prawdziwi polacy i genetyczni patrioci" ten apel to policja w buty może sobie wsadzić

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 41

  Jakby nie patrzeć to właśnie PiS stawał zawsze w obronie "patriotów" .Teraz czują się bezkarni. Niech Ziobro jeszcze parę kasacji wykona. To wam drodzy stróże prawa na łeb kibole wejdą.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 41 razy 39

  Zlikwidować związek policjantów, na to miejsce wprowadzić karnego "związkowca" Dudę. Nawet można powiedzieć, że z branży.

 • 99venus

  Oceniono 38 razy 36

  Wielki szacunek dla Wielkopolskich policjantów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX