Pas burz sunie nad Polską. Nad morzem groźne zjawiska. Kiedy wróci plażowa pogoda?

Strefa burz powoli przemieszcza się nad Polską. Burzowy pas ciągnie się z północy na południe kraju. Uwaga wypoczywający nad morzem, w strefie brzegowej pogoda może być dziś niebezpieczna.

Burze występują w woj. warmińsko-mazurskiem, na Mazowszu, Podlasiu, woj. świętokrzyskim i podkarpackim, a także w Małopolsce. Na południowym krańcu woj. wielkopolskiego oraz w strefie brzegowej: Kołobrzeg, Mielno, Łazy - tam może zagrzmieć.

Groźne burze na Pomorzu

Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dla strefy brzegowej dla woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Oznacza to, że zjawiska pogodowe mogą być groźne. Wystąpią burze z gradem, a silny wiatr (8 w skali Beauforta) spowoduje sztorm. Ostrzeżenia obowiązują do wieczora. 

Z kolei ulewy, które przeszły ostatniej doby nad Polską, spowodowały szereg podtopień. Najwięcej było ich na południu kraju - w Małopolsce. Służby wyjeżdżały tam do wypompowywania wody z zalanych piwnic. Rzeka Białka osiągnęła stan alarmowy. Jednak po ustaniu deszczów sytuacja się ustabilizowała i obecnie nie ma już zagrożenia.

W Warszawie ulewa zalała drogę na Lotnisko Chopina. Trasa S79 w okolicy węzła Marynarska była nieprzejezdna przez wiele godzin. 

Lepsza pogoda od środy

Wyraźnej poprawy pogody możemy spodziewać się od środy, a weekend ma być nawet do 30 stopni Celsjusza w centralnej i południowej Polsce. Na północy chłodniej - 20-kilka stopni. Niestety, burze nadal będą nam psuć urlopy.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: