Radosne śpiewy czy "małpie okrzyki"? Nabożeństwo na Jasnej Górze nie wszystkim się spodobało

"Atmosfera przypominała fetę kibiców na stadionie (okrzyki "oficjalni chuligani Jezusa") i zabawę na dyskotece". W sieci zawrzało po tym, gdy organizatorzy Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej pochwalili się nabożeństwem.

"Uczestnicząc w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę byliśmy świadkami wstrząsających dla każdego świadomego katolika wydarzeń" - czytamy na profilu "Msza Trydencka we Włocławku", stronie prowadzonej przez wiernych z diecezji włocławskiej. 

"Zabawa jak w dyskotece" 

Co dokładnie wydarzyło się w Bazylice Jasnogórskiej? Na nagraniu umieszczonym przez organizatorów pielgrzymki widać, jak uczestnicy skaczą, wymachują chustami i śpiewają przerobioną piosenkę Iggy'ego Popa "The Passenger". Wykonywano także "falę dla Jezusa". W nabożeństwie wzięli udział uczestnicy Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej. 

Wierni z diecezji włocławskiej, oburzeni zachowaniem młodych pielgrzymów, twierdzą, że: "wydawano z siebie małpie okrzyki".

Atmosfera przypominała fetę kibiców na stadionie (okrzyki "oficjalni chuligani Jezusa") i zabawę na dyskotece. Grupa kilkudziesięciu osób - schola, pląsała na schodach tuż przed Tabernakulum. W całym prezbiterium znajdowało się mnóstwo osób, m.in. małe dzieci bawiące się zabawkami, mężczyźni nieustannie wymachujący flagami wokół ołtarza zarówno przed jak i w trakcie Mszy św.

Autor posta zwrócił uwagę też na to, że przechodząc przez Kościół łatwo było potknąć się o wtulone w siebie pary nastolatków. 

Wydarzenia te są szczególnie bolesne ze względu na czas - modlitewne trwanie przy Naszej Pani, Niepokalanej, Pogromczyni szatana w przeddzień Jej Wniebowzięcia oraz miejsce, tak wyjątkowe w wielowiekowej historii narodu polskiego.

Na fanpejdżu zaapelowano również o modlitwę. "Serdecznie prosimy wszystkich pobożnych, wrażliwych katolików o podjęcie modlitwy przebłagalnej i postu za to odrażające znieważenie Najświętszego Sakramentu" - napisano. 

"Tylko rózgi brak"

Okazuje się, że film wywołał burzę w sieci i podzielił internautów. "Wstyd (bardzo delikatnie mówiąc) robić dyskotekę z Domu Bożego, to jak robić targowisko ze świątyni za czasów Chrystusowych... brakuje tylko Pana Jezusa z rózgą, który rozpędzi całe to towarzystwo..." - czytamy w komentarzach. 

"Przecież to piękne!"

Inni z kolei pochwalili ten rodzaj modlitwy. "Uwielbienie było cudowne, a wszystkie okrzyki i piosenki były na chwałę Pana. Wiem, byłam, widziałam i sama w ten właśnie sposób się modliłam. To był wspaniały czas" - pisze pani Kasia. 

"Na filmie widać ludzi młodych, którzy po piętnastu dniach wędrowania na Jasną Górę uwielbiają pana" - broni pielgrzymów inna internautka. 

26. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna weszła na Jasną Górę w poniedziałek, 14 sierpnia. Zasadniczą część pielgrzymki tworzą bardzo młodzi ludzie w wieku 15-25 lat.

 

Grupa 200 osób wyruszyła w drogę liczącą 365 km – ze Szczańca k. Świebodzina w woj. lubuskim, gdzie znajduje się parafia salezjańska pw. św. Anny. W drodze pątnicy spędzili 15 dni. Wędrowało 4 księży, 3 kleryków, 3 siostry zakonne. 

Największa taka klęska w historii. Nagranie z tragedii w Suszku

Więcej o: