Zarobek na tragedii? W Koronowie po nawałnicach woda droższa o połowę. Spółdzielnia tłumaczy

Po tragicznej nawałnicy ceny wody mineralnej w jednym ze sklepów w podbydgoskim Koronowie poszły mocno w górę. Podniesione je o ponad 50 procent. Właściciel wyjaśnia dlaczego.

"Miasteczka w którym mieszkam nie oszczędziła nawałnica. Dłuższy czas żyliśmy bez prądu, wody, telefonów. Wielu ludzi pomagało sobie bezinteresownie. Natomiast sztandarowy sklep GS Samopomoc Chłopska w Koronowie, czyli Stara Rzeźnia sprzedawała wodę mineralną po paskarskich cenach, czterokrotnie drożej niż przed katastrofą" - pisze oburzony pan Janusz. 

Mieszkańcy: "Bierz za darmo"

Internauci natychmiast oskarżyli sklep o zarabianie na ofiarach zeszłotygodniowej wichury. Twierdzą też, że podobna sytuacja była w innych sklepach GS. - W jednym ze sklepów w gminie sprzedawczyni pokazywała pismo, że ma nakaz sprzedaży wody za 2zl. Gdzie normalnie kosztowała chyba 0.93 - pisze jedna z mieszkanek.

Z kolei inny mieszkaniec opisał taką historię: "Ja jak kupowałem wodę w Bydgoszczy, pani mnie zapytała czy jestem z Koronowa. Gdy odpowiedziałem, że tak, to się rozpłakała i powiedziała: bierz za darmo, nie kupuj w GS".

Spółdzielnia: "Stara partia wody"

Co na ten temat ma do powiedzenia sama spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”? Przyznaje, że ceny wody faktycznie poszły w górę, ale nie o 400 proc.

Stara partia miała promocyjne ceny, a nowa już zwyczajowe - wyższe o 20-50 procent od promocyjnych

- wyjaśnia w specjalnym oświadczeniu

Zarząd Gminnej Spółdzielni „SCh” w Koronowie tłumaczy również, że sprzedaż wody była realizowana do wyczerpania zapasów. I dodaje, że podnoszone w dyskusji ceny wody wyglądały tak:

  • woda Selenka 1,5 L – 1,19 zł;
  • woda Hrabina 1,5 L – 0,99 zł;
  • woda Żywiec 1,5 L – 1,49 zł;
  • woda Hrabina 5L – 2,59 zł;

Natomiast z chwilą wyczerpania zapasów sklepu, została dostarczona nowa partia wody: Hrabina 5L w cenie 4,00 zł (wzrost ceny o 54,4%) oraz woda Żywiec 1,5 L w cenie: 1,79 zł (wzrost ceny o 20,13 proc).

Spółdzielnia podkreśla również, że sama poniosła podczas nawałnic straty. Mimo to, udzieliła pomocy poszkodowanym mieszkańcom Koronowa.

Prawdą również jest fakt udzielenia poszkodowanym mieszkańcom naszej Gminy pomocy materialnej (w postaci żywności i materiałów budowlanych) za pośrednictwem miejscowych Ochotniczych Straży Pożarnych

- czytamy w komunikacie. 

Zobacz także: Dziwny komentarz posłanki PiS po nawałnicach. "Niech pani to napisze rodzinom zmarłych"

Burze nad Polską: 6 ofiar, wiele osób rannych 

Przypomnijmy: w ubiegłym weekend - w nocy z piątku na sobotę - gwałtowne burze i wichury siały spustoszenie w niemal całej Polsce. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych, w tym 12 strażaków. Zniszczonych zostało 3 688 budynków, a także 30 tysięcy hektarów lasów i prawie 8 mln metrów sześciennych powalonych drzew. Wśród miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku potężnych nawałnic, jest m.in. znajdująca się w Borach Tucholskich wieś Rytel.

Największa taka klęska w historii. Nagranie z tragedii w Suszku

Więcej o: