Zatrzymano trzecią osobę podejrzaną o związek z zamachem w Barcelonie i atakiem w Cambrils

Poinformował o tym kataloński minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn na antenie miejscowego radia.

Wcześniej zatrzymano dwie osoby związane z wczorajszym atakiem w Barcelonie, ale bezpośredni sprawca: kierowca furgonetki, miał przebywać na wolności.

Zginęło 13 osób

Wczoraj po południu w zamachu w centrum tego miasta zginęło co najmniej 13 osób, a około stu zostało rannych. Do kolejnej próby ataku doszło w nocy w nadmorskim kurorcie Cambrils. Sprawcy również posłużyli się samochodem, którym wjechali w grupę osób. Rannych zostało siedem osób, w tym jeden policjant. Funkcjonariusze zastrzelili czterech zamachowców, a ciężko ranili jednego, który zmarł później w szpitalu. Do zorganizowania zamachu w Barcelonie przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

CIA ostrzegała przed atakiem 

Tymczasem według hiszpańskiej gazety "El Periodico de Catalunya", amerykańska agencja wywiadowcza CIA w czerwcu informowała władze Katalonii o możliwości ataku w Barcelonie. Służby ostrzegały, że na liście celów terrorystów miała być między innymi popularna wśród turystów aleja La Rambla.

Możliwości zamachu w Hiszpanii przewidywali jeszcze w maju również Brytyjczycy. Tamtejsze biura podróży zatrudniły byłych funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych do ochrony przed atakiem tak zwanego Państwa Islamskiego wczasowiczów z Wysp Brytyjskich odpoczywających w hiszpańskich kurortach.

Przeczytaj także: "Furgonetka w ogóle nie zwolniła. Jechała prosto przez środek tłumu". Świadkowie opisują atak

Zamach terrorystyczny w Barcelonie

Więcej o:
Komentarze (26)
Zamach w Barcelonie: Zatrzymano trzecią osobę podejrzaną o związek z atakami
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 15 razy 7

  W lutym 2017 ulicami Barcelony przeszedł marsz protestacyjny wobec polityki rządu Hiszpanii.
  160 tys uczestników domagało się przyjmowania imigrantów.
  Wobec ostatnich akcji rządu włoskiego oraz libijskiego znacznie utrudniających działanie organizacji zajmujących się sprowadzaniem wszelkiej maści przybyszy z Afryki i Azji do Europy via Włochy, najnowszy szlak do Europy wiedzie teraz przez Hiszpanię z Maroka.
  Myślę, że Hiszpanie są mimo wszystko szczęśliwi z takiego rozwoju sytuacji i obalą rząd niechętny imigrantom. W końcu w wypadkach samochodowych i na skutek utonięć ginie więcej ludzi niż w zamachach. Jeśli dodamy do tego wymieranie Europy i konieczność zapracowania na nasze emerytury, to jasnym jest, że przybysze z Afryki, Bangladeszu czy innych państw muzułmańskich, chętnie to dla nas zrobią, a obserwując ich kwitnące gospodarki nie mam żadnych wątpliwości, że ten kult pracy przeniosą i do nas. Wszystkim w Europie będzie lepiej, bo zamachy i tzw getta to tylko maleńki wycinek nie mający nic wspólnego z milionami muzułmanów przebywających w Europie, świetnie zintegrowanych i zajmujących kluczowe pozycje w biznesie.

 • poppers68

  Oceniono 6 razy 4

  Jako społeczeństwo Europy powinniśmy wreszcie jasno i dosadnie powiedzieć sobie : NIE - DLA PRAWACKICH BREDNI O POTRZEBIE BICIA KAŻDEGO OBCEGO SPOZA EUROPY oraz NIE - DLA LEWICUJĄCYCH NAIWNYCH DYRDYMAŁÓW O PRZYJMOWANIU WSZYSTKICH I WZOROWEJ INTEGRACJI.
  Europa i media ( szczególnie ) potrzebują wreszcie jasno sformułowanych wniosków :
  1. NIE MA ZAMACHÓW W WYKONANIU LUDZI Z KAMBODŹY CZY BOŚNI ( nawet z Turcji ).
  2. BEZ POPARCIA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI MUZUŁMAŃSKICH NIE MA CIENIA
  SZANSY NA ZBIÓRKĘ PARU CHĘTNYCH ABDULLAHÓW DO ZABICIA LUDZI NA ULICACH.
  3. W IZRAELU ZA SAMO PODEJRZENIE ZLOKALIZOWANIA DOMU ZAMACHOWCA
  GROZI ZRÓWNANIE DOMU DO FUNDAMENTÓW CO SPOWODOWŁO DRASTYCZNY
  ZANIK ZAMACHÓW. W EUROPIE WYSTARCZYŁABY GROŹBA DEPORTACJI RODZINY
  BEZ WZGLĘDU NA OBYWATELSTWO.
  Musimy sobie powiedzieć jasno - mamy w Europie ludzi wynaznających agresję w stosunku do
  swoich żon, kuzynów i sąsiadów. W 2008 roku ówczesny premier Kanady zapowiedział imamom masowe deportacje do Kataru wszystkich muzułmanów - do III go pokolenia wstecz, jeśli usłyszy jeszcze raz żądania utworzenia szariatu w części Ottawy albo szantażu zamachu na Parlament Kanady. Tak, Kochani - to jest fakt, o którym nasz świat milczy ale też fakt, iż od tamtej pory nie usłyszeliśmy o JAKIMKOLWIEK poważnym incydencie wywołanym przez muzułmanów kanadyjskich. W Europie mamy konkretny kłopot, z konkretną grupą etnograficzną i niekoniecznie związane to jest z religią muzułmańską jako taką. To mentalość określona i jako takiej należy wydać po prostu walkę. No i do cholery , zabrać się za prywatne łodzie organizacji pozarządowych hurtowo podejmujące każdy ponton i materac na Morzu Śródziemnym. I jeszcze niemal z plaż libijskich na zasadzie brania wszystkich chętnych aby tylko byli w wodzie.....

 • marcinsliwinski

  Oceniono 6 razy 2

  Propagandowe pisowskie i kukizowe szambo wybiło znowu. Zrozumcie to, bezrozumne istoty, że nikt nie chce przyjmowania imigrantów z obcych kulturowo państw na stałe. Tym ludziom należy się pomoc w zamkniętych - podkreślam - ośrodkach dla uchodźców, a po uspokojeniu sytuacji w ich państwach pokrycie kosztów biletu lotniczego w jedną stronę. Przestań manipulować opinią publiczną.
  ________________________________________________
  Podła zmiana won!

 • siekieraaxe

  Oceniono 2 razy 2

  Zwraca uwage pokraczna reakcja Londynu:
  "zwrócą sie o pomoc do.... liberalnych muzełanów".
  Wbrew pozorom zabicie klku ludzi przez terrorystów niczym europie nie zagraza, a bywa ze mobilizuje resztki rozsadku.
  Zwycieskimi w walce z "upadlum zachodem" bedą własnie "LIBERALNI MUZEŁAMNIE', tacy jak Khan z Londynu. To oni (a nie terrorysci) zatkną zielony sztandar proroka nad Westminsterem, Noterdam i Placem sw Piotra.

 • grabarz_po

  0

  Na szczęście 9987 uchodźców jest uratowanych

 • true_lysander

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie zaś śmieszy quiz poniżej artykułu. Quiz polegający na rozpoznawaniu ludzi z 'zapixelowanymi' twarzami. Polacy chroniąc twarze i tożsamość przestępców stali się całkiem dobrzy w te 'klocki', a dzisiaj mamy okazję dodatkowo potrenować na gazeta.pl

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 0

  "Tamtejsze biura podróży zatrudniły byłych funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych do ochrony przed atakiem tak zwanego Państwa Islamskiego wczasowiczów z Wysp Brytyjskich odpoczywających w hiszpańskich kurortach"

  A nie mogli z dwóch, trzech posłać do Barcelony?!?!

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 5 razy -1

  Europejczycy powinni obalić ZDRAJCÓW którzy ściągają kalifat do Europy.
  Oni robią robią to celowo.
  Mówią że mamy być solidarni aby mogli ściągnąć miliony muzłumanów z Afryki i Azji.
  Sprzedajne media tworzą propagandę.

  Niemcy pierwsi mają szansę odsunąć Angelę od władzy.
  Jak tego nie zrobią to znaczy że chcą być kalifatem.

 • jan700

  Oceniono 11 razy -1

  Czy ktoś jeszcze liczy te tragedie, ofiary lewackich eksperymentów społecznych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX