Te rejony bardzo ucierpiały w czasie burz kilka dni temu. Teraz woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie znów mają nawiedzić nawałnice.
Według synoptyków IMGW, po godzinie 16.00 nastąpi załamanie pogody. W woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim mogą wystąpić burze z gradem. Wiatr ma w porywach osiągać prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 2.00 w nocy.
IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w trzystopniowej skali. To oznacza, że prognozowane zjawiska mogą powodować szkody materialne oraz stwarzać zagrożenie dla życia. IMGW zaleca zachowanie ostrożności, śledzenie wydawanych komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.
- Do akcji gotowi są strażacy - mówił w TVP Info rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Kolejne burze mogą spowodować powiększenie strat, których skala już teraz jest ogromna.
Paweł Frątczak ostrzega, by nie lekceważyć informacji o burzach. Apeluje także o naukę właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia.
Kiedy występuje niebezpieczne zjawisko pogodowe, nie należy wychodzić z domu, tym bardziej filmować lub robić zdjęć. Zrezygnujmy z wyjazdu, poszukajmy schronienia. A kiedy przebywamy na obozowisku, powinniśmy poszukać schronienia w budynku
- mówił Paweł Frątczak. Rzecznik zwrócił uwagę, że burza nie następuje natychmiast, jest więc czas aby się do niej odpowiednio przygotować.
Silne burze jeszcze się nie skończyły - ostrzegają także Łowcy burz w rozmowie z radiem TOK FM. Zapowiadane burze nie będą tak gwałtowne jak te, które przeszły do tej pory, ale mogą spowodować szkody w postaci podtopień czy połamanych drzew.
Tomasz Machowski ze stowarzyszenia przewiduje, że w piątek mogą być silniejsze niż dziś.
Niszczycielskie burze nad Polską. Pięć ofiar, wiele osób rannych. Wiatr powalił tysiące drzew >>>
W nawałnicach, które przeszły nad Polską w weekend, ucierpiało 5 województw. Największe straty zanotowano w pomorskim i kujawsko-pomorskim. W nawałnicach zginęło sześć osób, a ponad 50 odniosło obrażenia, w tym 12 strażaków. Zostało zniszczonych 3 688 budynków, głównie mieszkalnych, 44 tysiące hektarów lasów i 8 milionów metrów sześciennych powalonych drzew.
Spustoszenie na Pomorzu. Te zdjęcia z okolicy obozu harcerzy w Suszku pokazują siłę natury >>>
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>
Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.