MON wysyła żołnierzy na Pomorze. Mają pomagać mieszkańcom gminy, która... nie istnieje

Antoni Macierewicz podjął decyzję o wysłaniu na Pomorze sprzętu i żołnierzy, którzy mają pomóc w likwidowaniu skutków nawałnic. Problem w tym, że gmina, o której mowa w komunikacie, nie istnieje od ponad 30 lat.

"Min.Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego,wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy i sprzętu do pomocy mieszkańcom gminy Rytel" - taka informacja pojawiła się na oficjalnym koncie MON na Twitterze.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że żołnierze nie mogą pomagać mieszkańcom akurat tej gminy. Powód jest bardzo prozaiczny - taka jednostka terytorialna nie istnieje od 1976 roku, kiedy to jej obszar włączono do gmin Chojnice i Czersk.

Ministerstwo miało zapewne na myśli wieś Rytel, która najboleśniej odczuła skutki weekendowych nawałnic. Dramatyczne apele do służb napływają stamtąd od soboty. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jak można pomóc poszkodowanym przez żywioł?

Na Pomorzu wciąż trwa walka z usuwaniem skutków gwałtownych nawałnic, które wielu mieszkańcom odebrały dorobek ich życia. Z najbardziej poszkodowanych miejsc codziennie płyną dramatyczne apele o najróżniejsze wsparcie. Zobacz, jak możesz pomóc.

Sposobów na to, by pomóc, jest wiele. Najważniejsze jest w tej chwili wsparcie na miejscu. Poszkodowani mieszkańcy pilnie potrzebują żywności gotowej do spożycia, paliwa, pił, agregatów prądotwórczych, środków czystości. Pojawiają się też prośby o przyczepy kempingowe, które mogłyby posłużyć niektórym rodzinom za tymczasowe miejsce pobytu. Najwięcej apeli dotyczy jednak osób, które są gotowe osobiście pomagać w usuwaniu połamanych drzew czy naprawianiu zniszczonych domów - siłą własnych rąk.

Ofiar nawałnic można także wesprzeć bez wychodzenia z domu. Swoją zbiórkę na rzecz poszkodowanych prowadzi m.in. Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze możecie kierować na konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl6.

Fundusze zbiera też fundacja Caritas. Aby pomóc, wystarczy wysłać SMS-a z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przesłać środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "WICHURA".

Największa taka klęska

Weekendowe nawałnice doprowadziły do największej takiej klęski w historii Lasów Państwowych. Powalonych zostało w sumie prawie 8 mln metrów sześciennych drzew. Najpoważniejsze straty odnotowano w nadleśnictwach: Rytel, Bytów, Czersk, Runowo, Zamrzenica, Woziwoda, Szubin, Przymuszewo i Gołąbki. 

Największa taka klęska w historii. Nagranie z tragedii w Suszku

Więcej o: