Prezydent Duda grzmi na Święcie Wojska. "To nie jest niczyja armia prywatna!"

Przed rozpoczęciem defilady z okazji Święta Wojska wystąpił prezydent Andrzej Duda. Mocnym głosem przekonywał, że "rozumie funkcję najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych".

Andrzej Duda powiedział, że ma nadzieję, iż da się "odwrócić niekorzystne zmiany w systemie dowodzenia". 

Są różne koncepcje, są różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce, i ci, którzy sprawują władzę, i co w opozycji, rozumieją, że najważniejsze jest dobro wspólne. A dobro wspólne to Rzeczpospolita, której niewyjętą częścią jest polska armia.
To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jest niczyja armia prywatna

- grzmiał prezydent Duda. 

Zapewnił, że jako zwierzchnik sił zbrojnych ma "wolę współdziałania". - Rozumiem funkcję najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych. Jestem przekonany, że moim obowiązkiem jest stać na straży wartości - podkreślił. - Staram się tę rolę wypełniać jak najlepiej. Będę to czynił przez całą swoją służbę - dodał.

"Armia Macierewicza"

W czasie przemówienia Dudy obok stał szef MON, Antoni Macierewicz. W tle tegorocznego Święta Wojska jest ich konflikt. Niewykluczone, że prezydent - mówiąc o "prywatnej armii" - nawiązał do zarzutów opozycji, dotyczących zawłaszczania armii przez Macierewicza. Z wojska odeszło za jego czasów wielu dowódców. Mianowani są nowi, zdaniem krytyków mniej doświadczeni, ale bardziej skłonni z Macierewiczem pracować.

"Armią Macierewicza" nazywane są przez oponentów PiS Wojska Obrony Terytorialnej.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTA WOJSKA 15 SIERPNIA 2017:

Niebo nad Warszawą rozdarł huk myśliwców. Wielka defilada z okazji Święta Wojska >>>

Święto Wojska bez nominacji generalskich

W tym roku 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Wnioski o nominacje przedstawił Dudzie Antoni Macierewicz.

W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich

- przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent postawił Macierewiczowi warunek. Oczekuje, że BBN razem z MON będą mogły razem pracować nad systemem dowodzenia polską armią.

Już wcześniej mówiło się o konflikcie obu polityków. Duda słał do Macierewicza listy. Komentatorzy żartowali o "polityce epistolarnej". Prezydent skarżył się, że nie otrzymał od szefa MON odpowiedzi na dotychczasowe pisma. Wśród adresatów "do wiadomości" znalazła się premier Beata Szydło.

W jeszcze innych pismach domagał się informacji na temat obsady ataszatów wojskowych w państwach sojuszniczych Polski, na temat tworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Czytaj więcej na temat listów Dudy >>>

Polecamy też: Wiemy, co Ziobro za zamkniętymi drzwiami mówił o Andrzeju Dudzie. Był wściekły. "Judasz!" >>>

Przyjaciele, którzy stali się politycznymi wrogami. Trudny związek Dudy z Ziobrą

Więcej o:
Komentarze (264)
Święto Wojska 15 sierpnia: przemówienie Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • tylko_opinia

  Oceniono 74 razy 54

  Maliniak na chwilę się obudził, za chwilę zaśnie i znowu będzie podpisywał, podpisywał...

 • chi-neng

  Oceniono 67 razy 53

  Przykro mi, ale mozecie na rzesach stawac i chodzic...!
  Wasze slowa, obietnice i czyny, mowia i powiedzialy juz za siebie wszystko.

  Nie pomoze to w odzyskaniu zaufania do zadnego z was, boscie okazali sie lajdakami dewastujacymi wlasny kraj, w tempie nieomalze '¨wojennym'.

 • KAMF 80

  Oceniono 59 razy 45

  Andrzej pokaż chociaż raz że masz jaja i jesteś facet, który ma rodzinę itp. Nie daj się temu kawalerowi z sierścią kota na ramieniu, a tym bardziej temu swirowi Antkowi, który nic nie zrobił dla armii tylko ja rozpie.....a

 • fakiba

  Oceniono 50 razy 40

  Ale się Duda naprężył , szkoda że tylko na defiladzie a w rzeczywistości to duda

 • rybka_darek25

  Oceniono 42 razy 34

  Żałosne wypociny Adriana. Jak modernizacja wojska? Odkąd rządzi wraz ze swoją sektą, polskie wojsko sprzętowo cofnie się do 20 wieku. Stare maszyny cudem poruszające się, a nowych od 2 lat nie ma.

 • fakiba

  Oceniono 45 razy 33

  Antek ma swoją prywatną część wojska , nazywa się OTK jak byś Dudusiu nie wiedział

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX