"Polityka na bok, pomoc najważniejsza". Ludzie ruszają do walki ze skutkami wichur

Na Pomorzu wciąż trwa walka z usuwaniem skutków gwałtownych nawałnic, które wielu mieszkańcom odebrały dorobek ich życia. Z najbardziej poszkodowanych miejsc codziennie płyną dramatyczne apele o najróżniejsze wsparcie. Zobacz, jak możesz pomóc.

Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili w okolicach wsi Rytel niedaleko Chojnic. Ucierpiały także inne wsie: Lotyń, Sternowo, Mylof, Zapora, Konigort czy Mała Klonia. Od soboty mieszkańcy wspólnie ze strażakami kolejną dobę usuwają powalone drzewa, z pomocą wojska trwa też udrażnianie pobliskiej rzeki Brdy. Skalę zniszczeń widać dokładnie na tych zdjęciach >>>

Sposobów na to, by pomóc, jest wiele. Najważniejsze jest w tej chwili wsparcie na miejscu. Poszkodowani mieszkańcy pilnie potrzebują żywności gotowej do spożycia, paliwa, pił, agregatów prądotwórczych, środków czystości. Pojawiają się też prośby o przyczepy kempingowe, które mogłyby posłużyć niektórym rodzinom za tymczasowe miejsce pobytu. Najwięcej apeli dotyczy jednak osób, które są gotowe osobiście pomagać w usuwaniu połamanych drzew czy naprawianiu zniszczonych domów - siłą własnych rąk.

Pojawiają się też prośby, by walki z żywiołem nie traktować w kategoriach politycznych. "Powtarzam, nie ważne czy z lewa czy z prawa. Polityka na bok. Pomoc najważniejsza. Jak najwięcej, jak najszybciej. Nie buduje poparcia!" - pisze jeden z lokalnych dziennikarzy.

Ofiar nawałnic można także wesprzeć bez wychodzenia z domu. Swoją zbiórkę na rzecz poszkodowanych prowadzi m.in. Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze możecie kierować na konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Fundusze zbiera też fundacja Caritas. Aby pomóc, wystarczy wysłać SMS-a z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przesłać środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "WICHURA".

Największa taka klęska

Weekendowe nawałnice doprowadziły do największej takiej klęski w historii Lasów Państwowych. Powalonych zostało w sumie prawie 8 mln metrów sześciennych drzew. Najpoważniejsze straty odnotowano w nadleśnictwach: Rytel, Bytów, Czersk, Runowo, Zamrzenica, Woziwoda, Szubin, Przymuszewo i Gołąbki. 

MSWiA: będzie pomoc finansowa

31 mln złotych - tyle decyzją szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka trafi w sumie do rodzin poszkodowanych osób. Pieniądze te otrzyma ponad 6 tys. rodzin. Ci, którzy ucierpieli w wyniku wichur i nawałnic, mogą się zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. złotych - nie będzie on rozliczany. Rodziny mają też otrzymać do 20 tys. złotych na remont domów. Środki te będą rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń.

Więcej o:
Komentarze (103)
Jak pomóc ofiarom burz i nawałnic? Zbiórka PCK i Caritas
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 25 razy 23

  Niech pani minister Zalewska i PiS zwroci do PCK pieniadze, ktore dostala z tej pomocowej organizacji, ta "paniusia" na wybory w 2015 roku !!!! Rodziny smolenskie ciagle "doja" budzet za katastrofe i to bez zmruzenia oka. Caritas niech wysle prosbe do mnicha torunskiego !! Gdzie jest rzad i "niedobra zmiana"????? Macie pieniadze na "bizantyjskie orgie przepychu" a dla poszkodowanych NIE MA !!!!!??? Pamietasz Kaczynski, swoja propagande przy dramatycznej powodzi na poludniu Polski, a propagande "paprykowa"? Teraz jestes tam gdzie "stalo ZOMO" !!!

 • zd46

  Oceniono 22 razy 18

  Tam na Pomorzu, poszkodowani oplakuja z rodzinami swoja tragedie, licza straty, patrzac na utrate dorobku calego zycia !!!!! A w Warszawie-stolicy tego samego kraju: defilady, parady uzbrojenia i samolotow, prezydent i "nierzad PiSu", wygolony, napojony, nakremowany, wyzarty, wypoczety, odprasowany i odprany na koszt podatnikow - SWIETUJE z rozbawionymi minami !!!!
  Zderzenie dwoch Polsk: PLACZACEJ i swietujacej za pieniadze takze TYCH POSZKODOWANYCH przez wichury na Pomorzu !!! Serca nasze sa z ofiarami a do swietujacych odwracamy sie plecami !!!!!!!

 • zd46

  Oceniono 19 razy 17

  Szydlo, dokonalas "heroicznego czynu" i ......przerwala urlop, premier raczyla przerwac urlop, HEROINI k...a mac !!! Blaszczak przerwal wczasy sanatoryjne w Kolobrzegu za pieniadze podatnikow i pokazal sie by .......wloczyc sie i to bez celu, po Krakowskim Przedmiesciu !!!! Zielinski szybciej tyje niz mysli !!! Cala ta "oranzeria" przybyla, ocenila,obiecala, pochwalila sie i .......wrocila na ....zasluzone urlopy !!!! Ciekawe czy Szydlo z Kaczynskim byli u "PAPRYKARZA" na darmowym obiadku !!!! Nieudolna "dobra zmiana" ale nawet burze i silny wiatr ich nie ruszaja !!! Ich, przed narodem i Polakami bronia snajperzy z bronia, zaladowana i skierowana do NAS, w nasze serca i w nasze glowy !!!!! "Kanalie, zdradzieckie mordy" !!!!!!!

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 17

  Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek wojewody pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom gminy Rytel – poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. No proszę już po trzech dniach jest pomoc od pana Antoniego .. Szybko jak diabli.

 • katolik1969

  Oceniono 20 razy 16

  dzisiaj będzie przemarsz tz wojska polskiego w warszawie. to jest priorytet. co tam pomoc komukolwiek to są PRAWDZIWI katole-cały piz i adrian.

 • zd46

  Oceniono 21 razy 15

  W takiej sytuacji nie powinno byc zadnych defilad a dla uczczenia swieta wszyscy zolnierze powinni pomoc Polakom poszkodowanym przez aure i to bez wzgledu na partyjna zaleznosc !!! Zamiast na defilade jazda w regiony zagrozone !!!

 • houq

  Oceniono 15 razy 15

  Rodziny kataklizmu na Pomorzu po 6 tys. złotych. a rodziny ofiar wypadku samolotu pod Smoleńskiem przed 7 laty po kolejnej transzy czyli po kolejnym milionie zł...no i grube wypłaty dla członków komisji macierewicza

 • zd46

  Oceniono 15 razy 13

  Gmina powinna zalozyc niezalezne konto bankowe na pomoc dla poszkodowanych !!!!! Zadnych spolek z Caritasem i PCK finansujacym wybory PiSu, Zalewska !!! Pieniadze bezposrednio do potrzebujacych !!!! Czekamy na takie konto !!!! Nie bedziemy karmic zlodziejskich i upolitycznionych przez PiS organizacji pomocowych

 • yosemitesam

  Oceniono 13 razy 13

  A może te kolejne 20 baniek dać ofiarom kataklizmu a Rydzu niech sobie poczeka?
  Oj nie, to chyba byłoby bluźnierstwo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX