Andrzej Blumenfeld nie żyje. Znany aktor filmowy i teatralny miał 66 lat

Nie żyje Andrzej Blumenfeld - aktor teatralny, filmowy i radiowy, związany z Teatrem Polskiego Radia. Miał 66 lat.

Andrzej Blumenfeld był związany z Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Wystąpił w ponad 40 filmach, między innymi w: "Kornblumenblau", "Różyczce", "Pianiście", "Janie Pawle II". "Pierścionku z orłem w koronie", "Obywatelu Piszczyku" i "Pułkowniku Kwiatkowskim".

Andrzej Blumenfeld grał w serialach, podkładał głos do gier

Szerszej publiczności znany jest także z seriali: "Na Wspólnej", "M jak miłość", "Pensjonat pod Różą", "Na dobre i na złe", "Ojciec Mateusz", "Prawo Agaty" czy "Druga szansa".

Andrzej Blumenfeld wielokrotnie gościł na antenie radiowej Dwójki: w cyklu "To się czyta" ("Dół" Andrieja Płatonowa, "Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848" Nialla Fergusona) oraz w wielu słuchowiskach (m.in: "Hamlet" Szekspira w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, "Lilla Weneda" Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka, "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko w reż. Jakub Krofta, "Garderobiany" według dramatu Ronalda Harwooda w reż. Macieja Wojtyszki czy "Spotkanie na Świętokrzyskiej" Antoniego Gołubiewa i "Chłopak z Berdyczowa" Krzysztofa Zaleskiego).

Aktor dubbingował popularne gry komputerowe np. "Wiedźmin", "Dragon Age",  "The Elder Scrolls V: Skyrim" oraz filmy dla dzieci np. "Ratatuj" czy "Epoka lodowcowa".

Blumenfeld został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odebrał go z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Polskie Radio zaprasza na specjalną audycję poświęconą aktorowi. Można jej będzie posłuchać w radiowej Dwójce we wtorek 15 sierpnia o godz. 10.00.

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: