Bojkot drewna z Puszczy Białowieskiej. "Nie kupuj tego, które pochodzi z terenów Białowieży"

W sieci pojawiła się petycja w sprawie Puszczy Białowieskiej. Ma ona zachęcić do bojkotowania firm oferujących drewno z Puszczy.

Pomysłodawcy petycji, pod którą podpisany jest Paweł Wrabec z Obywateli RP, zachęcają do bojkotu firm oferujących i wykorzystujących drewno, pochodzące z wycinki Puszczy Białowieskiej. 

- Zwracamy się do Państwa z apelem o zaprzestanie współpracy z firmami, które kupują drewno pochodzące z haniebnej wycinki naszego dobra narodowego - czytamy w petycji, kierowanej m.in. do zarządów firm wykorzystujących drewno. 

Lista odbiorców drewna z Puszczy

Wobec firm, które nadal będą brały udział w niszczeniu polskiego dziedzictwa narodowego, zastosujemy inne formy protestów konsumenckich, takie jak pikiety i bojkot produktów

- piszą autorzy petycji.

Pełną listę tych firm można znaleźć na stronie OKO.press. Portal opublikował mapę spółek, które w 2017 roku kupiły od Lasów Państwowych drewno z Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że jest to aż 126 firm - głównie ze wschodniej i południowo-wschodniej Polski.

Co roku z Puszczy Białowieskiej wywożone jest 150 tys. m³ drewna.

Cięcia sanitarne czy pieniądze z drewna? 

Sprawa wycinki Puszczy Białowieskiej odbiła się szerokim echem na całym świecie. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polski rząd do natychmiastowego wstrzymania wycinki w najstarszych częściach lasu.

Zadecydowano także, że do Białowieży zostanie raz jeszcze wysłana misja ekspertów, która oceni czy Puszczę Białowieską należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.

Sprawa trafiła także do Trybunału Sprawiedliwości. Unijni sędziowie nakazali wstrzymanie wszelkich prac w puszczy aż do wydania ostatecznej decyzji. Jednak Ministerstwo Środowiska zapowiedziało kontynuację prac. 

Jak przypomina Greenpeace, konieczność specjalnej ochrony Puszczy Białowieskiej, dostrzegał m.in. prezydent Lech Kaczyński, którego zespół ekspertów przygotował projekty ustaw, uznających konieczność poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego.

Resort środowiska od dawna podkreśla, że wycinka drzew zaatakowanych przez kornika drukarza ma służyć ratowaniu drzewostanu.

Ewa Sufin z Fundacji Strefa Zieleni i Partii Zieloni w Radiu TOK FM mówiła, że osoby, które blokowały wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, otrzymują od Lasów Państwowych wezwania do zapłacenia wysokich odszkodowań. 

Dziennikarz zapytał ministra Szyszkę, co stanie się z drewnem z Puszczy Białowieskiej. Odpowiedź nas zamurowała

Więcej o:
Komentarze (197)
Bojkot drewna z Puszczy Białowieskiej. "Nie kupuj tego, które pochodzi z terenów Białowieży"
Zaloguj się
 • edals

  Oceniono 40 razy 8

  08.8.2017 o godz. 16.30 w okolicach Olsztynka mijałem dwa TIR-y na białostockich numerach które wiozły pnie z Puszczy Białowieskiej. Na pniach były napisy ekologów, więc nie ma wątpliwości, że pochodziły z Puszczy. Dokąd jechały ? Nie wiem, jechały w kierunku Ostródy. Warto też bojkotować przewoźników. Skończy się im zamówienie Szyszki i dobrze by później ludzie pamiętali, ze oni też przyłożyli swoją rękę do wycinki Puszczy !!!!!

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 24 razy 8

  :Okazuje się, że jest to aż 126 firm - głównie ze wschodniej i południowo-wschodniej Polski." - no cóż....

 • honorny

  Oceniono 17 razy 7

  Robienie interesu na dziedzictwie narodowym, to jest dzicz, absolutne barbarzyństwo. Krótko mówiąc, dojna zmiana w pełnej krasie.

 • liberau

  Oceniono 8 razy 6

  A kto słyszał o tych firmach? Przecież to są jacyś podwykonawcy znanych marek, pośrednicy handlowi - jaką mamy możliwość aby od nich "nie kupować"? To producenci mebli, okien, podłóg itp. powinni nie kupować, a Oko.press i GW powinni pokazać tych producentów, u których docelowo ląduje drewno z Puszczy! Za trudne? To się wypchajcie i nie zawracajcie ludziom dupy!

 • jurek4491

  Oceniono 30 razy 6

  Wschód i południowy wschód to bastiony PiS dy - będą kupować , motłoch będzie sprzedawał drewno motłochowi , cel SZCZYTNY ale nie skuteczny .
  JOJO apelował żeby kupować polskie produkty a popyla bryką produkcji niemieckiej , tak samo będzie teraz .

 • bkiton

  Oceniono 32 razy 6

  Z encykliki papieża Franciszka "Pochwalony bądź".
  Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia, która «jęczy i wzdycha w bólach rodzenia» (Rz 8, 22). Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz 2, 7). Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia.

  Ale polski pisior ma w dupie, co mówi jego pierwszy kaznodzieja.
  Ps. Pytanie: Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu to też lewactwo??????????

 • 111pln

  Oceniono 7 razy 5

  Miesiąc temu byłem znowu w Białowieży. Przewodniczka powiedziała, że już widoczny jest odpływ turystów z całego świata na rzecz Białorusi, gdzie nie "ratuje" się Puszczy i gdzie ciągle jest to las pierwotny. Wokół Białowieży rolnictwo praktycznie nie istnieje, sama agroturystyka. Czy minister Szyszko przekaże miejscowej ludności "radosną" wiadomość, że już wkrótce będą mogli znowu zająć się uprawą roli? Czy o tym fakcie powiadomi właściwy minister czyli minister Jurgiel?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX