Największa taka klęska w historii. Prawie 8 mln m sześciennych powalonych drzew po nawałnicach

7,7 mln metrów sześciennych powalonych drzew, 38 tys. ha zniszczonych lasów - to efekt nawałnic, które w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszły nad Polską. Szacowanie strat nadal trwa, a usuwanie skutków może zająć nawet dwa lata.

W poniedziałek w Warszawie został zwołany sztab kryzysowy połączony z wideokonferencją ze wszystkimi dyrektorami regionalnymi Lasów Państwowych. Zebrano dane z poszczególnych nadleśnictw.

Mimo tego, że Lasy Państwowe jeszcze nie znają ostatecznego rozmiaru strat, to już informują, że to największa taka klęska w historii.

Z opublikowanych map wynika, że największe zniszczenia są w nadleśnictwach podlegających regionalnym dyrekcjom w Toruniu i Gdańsku. 

Na terenie dyrekcji toruńskiej wstępne szacunki mówią o ok. 22,3 tys. hektarów zniszczonego lasu i ok. 3,6 mln metrów sześciennych przewróconych drzew. Jak informują Lasy Państwowe, planowo, w ciągu całego roku, we wszystkich nadleśnictwach toruńskiej dyrekcji pozyskuje się łącznie 2 mln m sześc. drewna.

Największe straty są w nadleśnictwach: Rytel, Bytów, Czersk, Runowo, Zamrzenica, Woziwoda, Szubin, Przymuszewo i Gołąbki. 

Na terenie podlegającym dyrekcji w Gdańsku huraganowy wiatr zniszczył ponad 6 tys. ha lasów. Najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach: Kościerzyna, Lipusz i Cewice.  

Zablokowane drogi, martwe zwierzęta

Na terenach, przez które przeszła nawałnica leśnicy odnajdują martwe zwierzęta, którym nie udało się schronić przed żywiołem.

Wiele dróg nadal jest nieprzejezdnych. - W poprzek leżą dziesiątki powywracanych drzew. Straty szacujemy na podstawie wykonanych dziś oblotów nadleśnictw - informuje zastępca dyrektora RDLP w Gdańsku Marcin Naderza.

Część nadleśnictw nie ma prądu. Trwają pilne rozmowy na temat przerzucania sprzętu i ludzi na zniszczone tereny. 

Po nawałnicach leśnicy wydali zakaz wstępu do lasu na zagrożonych terenach. 

"Stan siły wyższej"

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski ma wydać w środę decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. W nadleśnictwach, na terenie których są duże szkody, powołane zostaną zespoły kryzysowe, które zajmą się organizacją wszystkich działań związanych z uprzątnięciem powalonych drzew oraz odnawianiem drzewostanu. 

Dyrektor generalny ocenia, że uprzątanie terenów dotkniętych skutkami huraganu zakończy się w 2019 r. 

Rytel apeluje o pomoc

Do największej, gdzie dwie młode harcerki zginęły w nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem. 

Dramatyczne apele wciąż płyną z miejscowości Rytel, gdzie brakuje dosłownie wszystkiego. 

Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Więcej o:
Komentarze (136)
Prawie 8 mln metrów sześciennych powalonych drzew po nawałnicach
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 35 razy 25

  Co na to Minister Środowiska, czy żeby uchronić pozostałe drzewa przed wichurami w przyszłości, nie byłoby lepiej je od razu wyciąć? Lepiej zapobiegać niż leczyć, mówi stare porzekadło.

 • andrew1507

  Oceniono 28 razy 20

  To Puszcza Białowieska mści się na Szyszko, Szydło, Kaczyńskim tym faszystowskim twarzom i reszcie pisiatej mafii.

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 19

  A ile mln metrów sześciennych powalil Szyszko i jego lesna mafia, oprocz tego co natura wziela?

 • krajidiotow

  Oceniono 18 razy 18

  Najważniejsze pytanie - czy Szyszko nażre się tym co powalone, czy musi mieć świeże i zielone?

 • antypiss

  Oceniono 21 razy 15

  Teraz Pan Szyszko ma juz odpowiednią ilość drzew do wycięcia. Jak się "nażre" drewna z Wielkopolski to może odpuści Puszczy Białowieskiej?

 • czytakczynie12

  Oceniono 13 razy 11

  'Dobra zmiana" wyrżnęła 3 miliony drzew (te dane pewnie już nieaktualne). Czy taka rzeź nie ma wpływu na środowisko i na anomalie pogodowe?. Ludzie się śmieją, że przez wycinkę zrobiły się takie korytarze napowietrzające. Specjaliści niech się wypowiedzą, czy taka wielka ingerencja w środowisko i wycięcie tylu drzew w Polsce nie ma wpływu na takie kęski, wichury,trąby. Do tego jeszcze Puszcza. To jakiś dramat. PiS wniósł ze sobą złą energię, która niszczy wszystko. ZŁA ENERGIA oplotła kraj.

 • mirek76pl

  Oceniono 20 razy 10

  "To wina Tuska i zaniedban poprzedniej wladzy, ktora miala 8 lat na prewencyjne wyciecie tych drzew. Zapewniamy panstwa, ze rzad Prawa i Sprawiedliwosci, a w szczegolnosci minister Szyszko, zrobi wszystko, aby ta sytuacja juz sie nie powtorzyla"
  Beata Szydlo

 • aa1000

  Oceniono 16 razy 10

  Największą klęską Polski są PiSpwskie rządy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX