15 sierpnia święto Wojska Polskiego. Defilada z udziałem 1,5 tys. żołnierzy i 60 samolotów

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w całej Polsce odbędzie się mnóstwo wydarzeń. Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK.

Centralne uroczystości z okazji święta wojska zaplanowano w Warszawie. Rozpocznie je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych po nabożeństwie (godz. 10.15) złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, a chwilę później przed pomnikiem marszałka, który znajduje się przy budynku Garnizonu Warszawa.

Przemówienie Andrzeja Dudy 

Kulminacją obchodów będzie uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W południe pojawią się tu przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem na czele. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złoży prezydentowi szef Sztabu Generalnego. Na maszt zostanie wciągnięty prezydencki proporzec, a zwierzchnik Sił Zbrojnych dokona przeglądu pododdziałów ustawionych w Alejach Ujazdowskich.

Kilka minut po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy rozpocznie się defilada wojskowa. W tym roku weźmie w niej udział blisko półtora tysiąca żołnierzy, również wojskowi z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wchodzą w skład batalionu wspierającego wschodnią flankę NATO.

Defilada i 60 statków powietrznych 

Defilada pododdziałów pieszych i konnych oraz pojazdów wojskowych rozpocznie się o godzinie 12 na rondzie de Gaulle’a, skąd przez plac Trzech Krzyży żołnierze przemaszerują w Aleje Ujazdowskie.

Elementem otwierającym defiladę będzie część lotnicza. Nad Warszawą przeleci w sumie około 60 statków powietrznych, między innymi śmigłowce transportowe M-17 i bojowe Mi-24, a także samoloty CASA i Hercules oraz myśliwce Su-22 i Mig-29. W pokazie nie zabraknie też wielozadaniowych myśliwców F-16. 

Po zakończeniu defilady miłośnicy militariów będą mogli podziwiać z bliska wojskowy sprzęt na pikniku. Wojsko będzie się prezentować na Agrykoli do wieczora.

Częścią defilady będzie również przejazd wojskowego sprzętu: od wozów piechoty i dowodzenia, przez armaty i haubice, po czołgi Twardy i Leopard.

Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK. To nowoczesny sprzęt, który od kilku tygodni jest na wyposażeniu naszej armii. Na podwoziu znanego w Polsce transportera Rosomak zamontowano wieżę z moździerzem kaliber 120 mm. Będzie można zobaczyć m.in. wozy typu Stryker.

Święto w Marynarce Wojennej

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się także we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej. Marynarze zaprezentują sprzęt i wyposażenie. Dla widzów przygotowano też bezpłatne zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej, które zacumują przy Nabrzeżu Prezydenta, w Gdyni przy Skwerze Kościuszki. Pokłady okrętów, m.in. podwodnego ORP Sęp i ratowniczego ORP Lech, będzie można odwiedzić w godzinach: 9-12 oraz 14-18. 

W godzinach 9-11 i 14-18 będzie możliwość zwiedzania Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

 

Antoni Macierewicz tłumaczy się z fali odejść w armii: "Liczba odeszłych była trochę większa, ale niedużo"

Więcej o: