15 sierpnia święto Wojska Polskiego. Defilada z udziałem 1,5 tys. żołnierzy i 60 samolotów

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w całej Polsce odbędzie się mnóstwo wydarzeń. Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK.

Centralne uroczystości z okazji święta wojska zaplanowano w Warszawie. Rozpocznie je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych po nabożeństwie (godz. 10.15) złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, a chwilę później przed pomnikiem marszałka, który znajduje się przy budynku Garnizonu Warszawa.

Przemówienie Andrzeja Dudy 

Kulminacją obchodów będzie uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W południe pojawią się tu przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem na czele. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złoży prezydentowi szef Sztabu Generalnego. Na maszt zostanie wciągnięty prezydencki proporzec, a zwierzchnik Sił Zbrojnych dokona przeglądu pododdziałów ustawionych w Alejach Ujazdowskich.

Kilka minut po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy rozpocznie się defilada wojskowa. W tym roku weźmie w niej udział blisko półtora tysiąca żołnierzy, również wojskowi z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wchodzą w skład batalionu wspierającego wschodnią flankę NATO.

Defilada i 60 statków powietrznych 

Defilada pododdziałów pieszych i konnych oraz pojazdów wojskowych rozpocznie się o godzinie 12 na rondzie de Gaulle’a, skąd przez plac Trzech Krzyży żołnierze przemaszerują w Aleje Ujazdowskie.

Elementem otwierającym defiladę będzie część lotnicza. Nad Warszawą przeleci w sumie około 60 statków powietrznych, między innymi śmigłowce transportowe M-17 i bojowe Mi-24, a także samoloty CASA i Hercules oraz myśliwce Su-22 i Mig-29. W pokazie nie zabraknie też wielozadaniowych myśliwców F-16. 

Po zakończeniu defilady miłośnicy militariów będą mogli podziwiać z bliska wojskowy sprzęt na pikniku. Wojsko będzie się prezentować na Agrykoli do wieczora.

Częścią defilady będzie również przejazd wojskowego sprzętu: od wozów piechoty i dowodzenia, przez armaty i haubice, po czołgi Twardy i Leopard.

Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK. To nowoczesny sprzęt, który od kilku tygodni jest na wyposażeniu naszej armii. Na podwoziu znanego w Polsce transportera Rosomak zamontowano wieżę z moździerzem kaliber 120 mm. Będzie można zobaczyć m.in. wozy typu Stryker.

Święto w Marynarce Wojennej

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się także we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej. Marynarze zaprezentują sprzęt i wyposażenie. Dla widzów przygotowano też bezpłatne zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej, które zacumują przy Nabrzeżu Prezydenta, w Gdyni przy Skwerze Kościuszki. Pokłady okrętów, m.in. podwodnego ORP Sęp i ratowniczego ORP Lech, będzie można odwiedzić w godzinach: 9-12 oraz 14-18. 

W godzinach 9-11 i 14-18 będzie możliwość zwiedzania Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

 

Antoni Macierewicz tłumaczy się z fali odejść w armii: "Liczba odeszłych była trochę większa, ale niedużo"

Więcej o:
Komentarze (149)
Święto Wojska Polskiego. 1,5 tys. żołnierzy, 60 samolotów i dziesiątki pojazdów wojskowych
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  Oceniono 22 razy 14

  Generał Polko ma rację. Polska Armia jest nie tylko niedoinwestowana ale także przez pozbycie się mądrych doświadczonych w Iraku i Afganistanie dowódców bardzo osłabiona. A gdzie są obiecane nowoczesne helikoptery bojowe, gdzie kontrakty na Patrioty. Obrona Terytorialna to atrapa dla plebsu bo nowoczesne pole walki to rakiety a nie ,mięso armatnie niszczone skutecznie rakietami z helikopterów atakujących z odległości kilku kilometrów. A tych helikopterów po zerwaniu kontraktu na Caracale jak nie było tak nie ma, pomimo kilkakrotnych zapewnień Ministra Obrony. Nie ma się z czego cieszyć i co świętować.

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 14

  To wreszcie bedzie pierwsza okazja do obejrzenia i podziwiania armii Misiewiczow szalonego Antka!
  :)
  Uroczystosci zainauguruje apel smolenski.

 • kzet69

  Oceniono 14 razy 12

  Wieś Rytel w 3 dni po katastrofie nadal odcięta od świata, pis-służby dróg nie odblokowały, może powinni się zwrócić do Brukseli o pomoc humanitarną skoro pis-warszaffce do Rytla za daleko? WOT zamiast na defiladę wysłać na pomoc poszkodowanym!

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 10

  Jako reprezentacja OTK Antka to kadra będzie maszerować , bo tam tylko wodzów dostatek o Indian trudno

 • arnoszt1957

  Oceniono 11 razy 9

  Nie mam ochoty oglądać tych co na trybunie bo oni mają w doopie i tych co maszerują przed trybuną , nie mam ochoty oglądać tych co przed trybuną bo oni całują w doopę tym co ich mają w doopie.

 • eclipse23

  Oceniono 17 razy 9

  kiedys ich ktoś rozjedzie jak niemcy w 39 bo o to chodzi w zabawie w żołnierzyka plebs karmiony frazesami z muzgiem zmiękczonym patriotyzmem i religią idzie na rzeź rzeby kler i rządzący mogli dalej pasożytować ,.. głupie to i smutne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX