Pride of Poland "idzie na dno"? Tylko spójrzcie na słupki z wynikami aukcji

Wyniki aukcji Pride of Poland, w porównaniu do ubiegłych lat, są dużo mniejsze. Dobrze widać to na wykresie. - Dno jest bardzo blisko - ocenia ekspertka od koni arabskich, porównując Janów Podlaski do innej upadłej stadniny.

Podczas niedzielnej aukcji w Janowie Podlaskim wystawiono na sprzedaż w sumie 25 koni - 24 klacze i jednego ogiera. Najwięcej zapłacono za klacz Prunellę - 150 tys. euro. Jednak w przypadku aż 19 zwierząt nie osiągnięto nawet zakładanej ceny minimalnej.

Ostatecznie tylko 6 koni znalazło swoich nabywców. W tym roku sprzedano je za łączną sumę 410 tys. euro. Po przeliczeniu na polską walutę to ponad 1,7 mln złotych, mogłoby się więc wydawać, że to wcale nie tak mało. Wielu komentujących zwraca jednak uwagę, że warto porównać to z wynikami z poprzednich lat.

WYNIKI AUKCJI PRIDE OF POLAND W JANOWIE PODLASKIM NA PRZESTRZENI LAT:

Wyniki aukcji w Janowie PodlaskimWyniki aukcji w Janowie Podlaskim Fot. Gazeta.pl

Pustki w Janowie Podlaskim? To zdjęcie wywołało spore zamieszanie >>>

Przed "dobrą zmianą" - czyli zwolnieniem dyrektorów stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowicach - pieniądze uzbierane podczas aukcji liczono w milionach euro.

Historyczne aukcje "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim

W 2013 i 2014 roku było to odpowiednio po 2 mln euro. W trakcie 44. edycji Pride of Poland najwyższą cenę uzyskała klacz El Saghira (sprzedana za 500 tys. euro), a rok później - klacz Piacolla (wylicytowana za 305 tys. euro).

W 2015 roku padł za to historyczny rekord. Championka Polski, klacz Pepita, została sprzedana za bagatela 1,4 mln euro. Tym samym za wszystkie wylicytowane konie uzyskano łącznie 4 mln euro.

Później przyszedł rok 2016 i pierwsza edycja aukcji już pod okiem nowego kierownictwa. Uzbierano wtedy niewiele ponad milion euro. Nie obyło się też bez skandalu - ku zdziwieniu wszystkich uczestników najcenniejszą klacz licytowano wówczas dwukrotnie. Za klacz Emirę za pierwszym razem zapłacono 550 tys. euro, by w drugim podejściu sprzedać ją tylko za 225 tys. euro. Nadszarpnięto zaufanie klientów.

Sprawą ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland zajęła się prokuratura. Śledztwo ma m.in. dać odpowiedź, czy przy licytowaniu Emiry doszło do nieprawidłowości.

Nowy szef stadniny nie widzi problemu

Wyników aukcji broni aktualny szef stadniny w Janowie, prof. Sławomir Pietrzak. - Kiedy kilku kupców licytowało, to te ceny były większe - tłumaczył dziennikarzom. 

Natomiast w momencie, kiedy był zainteresowany jeden kupiec, to próbował on wymusić na nas jakąś zupełnie niską cenę. A my sobie nie możemy pozwolić na to, żeby sprzedawać takie konie za 10 tys. euro - dodał Pietrzak.

Tymczasem eksperci nie mają wątpliwości, że niedzielna aukcja była porażką. - Prezesi stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowicach, przepraszam za bardzo kolokwialne określenie, są nikim w świecie arabskim - powiedziała wprost Alina Sobieszak z magazynu "Araby Magazine" w rozmowie z TVN24.

Przypomniała przy tym podobną historię, jaka przydarzyła się węgierskiej stadninie w Babolnej, która "upadała pięć lat i już się nie podniosła". - Dno jest bardzo blisko - oceniła Sobieszak i dodała, że upadek Janowa Podlaskiego trwa od półtora roku.

Jerzy Białobok, były prezes michałowskiej stadniny, mówił z kolei o "totalnej klęsce". 

Więcej o:
Komentarze (208)
Pride of Poland 2017. Wyniki z poprzednich lat. Ile zapłacono za konie?
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 58 razy 52

  W poprzednim artykule było coś na temat nadpodaży koni arabskich wedle PiSdeckich kanalii. Twierdzą, że jest ich za dużo (z winy PO oczywista) i dlatego nikt ich nie kupuje od nas. To ja mam pomysł. Może niech poproszą Szyszko żeby te nadprogramowe konie arabskie powystrzelał. On na pewno się zgodzi, bo lubi zabijać. Polska na tym zyska, Szyszko będzie zadowolny. Sytuacja win-win...

 • mapich67

  Oceniono 41 razy 37

  Prokuratura pod wodzą Zbigniewa sprawnego inaczej od roku bada czy w zeszłym roku wszystko było w porządku....no cóż oddajmy mu jeszcze sądy.... wtedy napewno dla dobra ludu....z jedynej słusznej partii osądzi wszystko

 • Ada Par

  Oceniono 37 razy 35

  Bandycka formacja PiS wszystko czego się tknie zamienia w guano.
  Powyliczajmy:
  1. TK - zamiast TK - atrapa z marionetkami na czele.
  2. Polska armia - demolka.
  3. Polska dyplomacja - tragedia i dno.
  4. Polskie prawodawstwo - demolka.
  5. Inwestycje - dołują.
  6. Lasy - wycinka i demolka.
  7. Stadnina w Janowie - nędza.
  8. TVP - kompletna ruina i zamiana na propagandowe szambo.
  9. Polska kultura - demolka.
  10. Obsadzanie najważniejszych urzędów dyletantami i niedoukami.
  11. Edukacja - niedługo zobaczymy "efekty."

  A teraz pomyślcie sobie komu to najbardziej na rękę? Zrobić z naszego kraju ruinę i pośmiewisko Europy???

  Pozdowienia dla wujcia Putina i watykańskiej stonki.

 • ar.co

  Oceniono 38 razy 32

  W następnym roku zamiast aukcji Szyszko urządzi w Janowie polowanie na konie. Wypuści się z klatki prosto pod strzelby i mordercy będą mogli sobie postrzelać.

 • algreg

  Oceniono 31 razy 29

  wystarczy spojrzeć na prostacką mordę jurgiela odpornego na wiedzę i wszystko jasne. Taki typ rządzi tym biznesem

 • habib78

  Oceniono 30 razy 28

  no cóż, pokazaliśmy 'podmiotowość'. Mam nadzieję, że Ludzki Pan, Szyszko i inne Płaszczaki już pędzą z kwiatami do prezesa stadniny, jak to zwykle maja w zwyczaju przy totalnych kompromita....znaczy się przy wilekich sukcesach Dojenj Zmiany.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 31 razy 27

  Zawsze mogą być aukcje kotów dachowców. Prezes to ogarnie.

 • grzegbaaaa

  Oceniono 31 razy 27

  to tylko preludium do tego jakie skutki dla gospodarki Polski przyniosą działania pisu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX