Jest śledztwo w sprawie śmierci dwóch harcerek na obozie w Suszku. Badają trzy wątki

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci dwóch harcerek w Suszku - dowiedziało się radio TOK FM.

Prokuratorzy sprawdzą m.in., czy doszło do nieprawidłowości na obozie harcerskim. Są trzy wątki śledztwa: nieumyślne spowodowanie śmierci, uszkodzeń ciała oraz ewentualnego narażenia harcerzy na utratę zdrowia lub życia przez organizatorów. Śledczy zaznaczają, że jest zbyt wcześnie, by wyrokować. Na razie trwa zbieranie dowodów - przekazał prokurator Jacek Korycki z prokuratury Okręgowej w Słupsku. Śledztwo prowadzi prokuratura rejonowa z Chojnic.

Tragiczna noc na obozie w Suszku

Dwie młode harcerki zginęły w nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem z piątku na sobotę. Drzewa, łamane przez wichurę, spadały na namioty. ZHR mierzy się z pytaniami o bezpieczeństwo na wyjazdach. Apeluje, by nie wydawać osądów. Czytaj więcej >>>

Większość dzieci, które brały udział w wyjeździe harcerskim, już wróciła do domów. Jak podaje łódzka drużyna, część została odebrana przez rodziców, reszta wróciła autokarami pod opieką wychowawców. - W szpitalu przebywają już ostatni poszkodowani, z którymi staramy się być w stałym kontakcie - informują harcerze.

W nawałnicach w całej Polsce zginęło 5 osób, a 48 zostało rannych - wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Spustoszenie. Te zdjęcia z okolicy obozu harcerzy w Suszku pokazują siłę natury >>>

Kontrole w miejscach wypoczynku dzieci

- Poleciłam ministrowi Błaszczakowi, aby zwrócił się do wszystkich wojewodów, ażeby wraz z kuratorami sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach, przede wszystkim na tych obozach na otwartej przestrzeni, czy te obozy są odpowiednio zabezpieczone - powiedziała premier Beata Szydło

W województwie łódzkim kontrole obozów harcerskich już trwają. Obozowiska odwiedzają strażacy, policjanci i przedstawiciele kuratorium. Jak przekazał łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, miejsca, w których przebywają harcerze są dobrze zabezpieczone. Mogą dalej funkcjonować.

Kuratorium organizuje również pomoc psychologiczną dla uczestników obozu w Suszku i ich rodzin. 

W najbliższym czasie synoptycy nie przewidują burz. Pogoda da nam trochę odpocząć - sprawdź prognozę >>>

Beata Szydło: Poleciłam sprawdzenie wszystkich obozów dzieci i młodzieży

Więcej o: