On był w ekipie, która ratowała małych harcerzy w Suszku. "Rozpacz dzieci. Nasza niemoc"

Dwie nastolatki nie żyją, wiele dzieci zostało rannych w nawałnicy, jaka w nocy z piątku na sobotę przeszła nad obozem harcerskim w Suszku. "Fakty" TVN dotarły do strażaka, który ratował dzieci.

Strażacy sześć godzin walczyli, by przedostać się do harcerzy z obozu harcerskiego w Suszku. Drogę zatarasowały powalone przez nawałnicę drzewa. Pomagali mieszkańcy pobliskiej wsi. Bez nich drogę w tym chaosie zniszczeń byłoby trudno znaleźć.

Tragiczna noc w Suszku

- Rozpacz dzieci. Nasza niemoc - mówi łamiącym się głosem Dariusz Cysewski, strażak z Chojnic, który był w ekipie ratunkowej. - Byłem przy tym namiocie. Byłem jednym ze strażaków, który wyciągał tą dziewczynkę. Jedną i drugą - opisuje w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. 

Widać, że z trudem powstrzymuje łzy. - To są dzieci. Dopiero im na świat, a już musiały odejść. W taki sposób - mówi. 

Wiele dzieci zostało rannych, ale ich życiu nic nie zagraża - mówią lekarze. Na obóz harcerski przyjechali z Łodzi. Mieli poznawać przyrodę i uczyć się samodzielności. Ich doświadczenia będą jednak o wiele poważniejsze. Grupa musiała zostać objęta opieką psychologa.

Las połamany jak pudełko zapałek 

Obraz zniszczeń w Pomorskiem doskonale pokazuje to nagranie z kabiny ciężarówki. Kierowca jedzie przez coś, co kiedyś było lasem. Dziś drzewa leżą pokotem, jak okiem sięgnąć, połamane jak zapałki. 

 

Nawałnice uderzyły w nocy z piątku na sobotę nie tylko na Pomorzu. Tragiczny bilans to 5 ofiar i dziesiątki rannych. W Bydgoszczy z bloku burza zerwała dach, a w Gnieźnie piorun uszkodził katedrę. Zobacz zdjęcia fotoreporterów Agencji Gazeta >>>

Premier Beata Szydło zapowiedziała pomoc materialną dla poszkodowanych przez nawałnice. Kondolencje złożył prezydent Andrzej Duda.

Tymczasem sytuacja w pogodzie się ustabilizowała. Na razie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał kolejnych ostrzeżeń pogodowych.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: