W katedrę w Gnieźnie uderzył piorun, w środku trwał koncert. Zniszczenia są poważne

Minionej nocy gwałtowne burze przeszły też nad Wielkopolską. Nawałnica doprowadziła do sporych zniszczeń m.in. w Gnieźnie, gdzie ucierpiała tamtejsza katedra.

Jak podają lokalne media, burza w Gnieźnie rozpętała się, kiedy w budynku słynnej katedry na Wzgórzu Lecha trwał jeszcze koncert w ramach Akademii Gitary. W świątynię wypełnioną ludźmi uderzył piorun. W niektórych miejscach burza zniszczyła dach oraz zwieńczenia kopuł. Uszkodzone są też miedziane pokrycia nad nawą główną kościoła.

Nie tylko budynek katedry ucierpiał minionej nocy. W całym mieście mieszkańcy od rana próbują uprzątnąć połamane drzewa - m.in. w spustoszonym Parku Miejskim - czy znaki drogowe. Niektórzy z nich mówią wprost: to była burza stulecia. "Miasto wygląda, jakby przeżyło koniec świata" - relacjonują. W całej Wielkopolsce strażacy interweniowali dotąd ponad 2600 razy.

Gwałtowne burze przeszły nad Polską. Zginęło co najmniej pięć osób >>>

 

Z powodu szkód wyrządzonych przez nawałnice zapadła już decyzja o odwołaniu zaplanowanych na sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.

Burze nad Polską - gdzie zagrzmi?

To jednak nie koniec zmagań ze skutkami burz i nawałnic. Ostrzeżenia przed tego typu zjawiskami obowiązują obecnie aż dla pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego. Zagrzmieć może także na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Radar burz - sprawdź, gdzie są burze w Polsce >>>

Radar burz - sprawdź, gdzie są burze w Europie >>>

Więcej o: