Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie. Pochodził z Polski i nie miał łatwego życia

Izrael Kristal miał 113 lata. Zabrakło mu zaledwie miesiąca do świętowania kolejnych urodzin.

Yisrael Kristal urodził się (jako Izrael Kryształ) 15 września 1903 roku. Pytany natomiast o sekret długowieczności, nie miał konkretnej receptury. - Sądzę, że wszystko jest przesądzone tam na górze i nigdy nie dowiemy się dlaczego - ocenił w rozmowie z "Times of Israel". - Było wielu mężczyzn mądrzejszych, silniejszych i przystojniejszych ode mnie, którzy już nie żyją. Wszystko, co nam zostaje, to pracować najciężej jak się da i odzyskiwać to, co stracimy - dodał. 

Żona zmarła w obozie, dzieci w getcie

Trzeba przyznać, że mężczyzna nie miał łatwego życia. Przyszedł na świat Żarnowie w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Jako nastolatek (w 1920 roku) osiadł w Łodzi. Pracował tam jako cukiernik do momentu, kiedy po wybuchu II wojny światowej jego rodzina została przesiedlona do łódzkiego getta. W czasie okupacji był więźniem Litzmannstadt Ghetto, skąd został deportowany do Auschwitz-Birkenau. Podczas Holocaustu zginęła jego żona (w obozie) oraz dwoje dzieci (zmarły w getcie). Po wojnie Kristal wrócił do Łodzi i ponownie otworzył fabrykę. W 1950 roku wyemigrował do Hajfy w Izraelu, gdzie wspólnie z drugą żoną zajął się produkcją cukierków. 

Brak aktu urodzenia 

11 marca w 2016 roku został oficjalnie uznany za najstarszego mężczyznę na świecie. Jednak nie obyło się bez przeszkód we wpisaniu go do Księgi Rekordów Guinnessa. Główną problemem był brak dokumentu potwierdzającego urodzenie. Z czasem jednak udało się dotrzeć do dokumentów z 1928 roku związanych z przygotowaniem do małżeństwa Izraela Icka. Widnieje na nich data urodzenia mężczyzny. 

Najstarszy mężczyzna świata zasłynął nie tylko swoim wiekiem. W 2016 roku przeszedł bar micwy, rytuał, po którego przejściu 13-letni żydowski chłopiec zostaje uznany za dorosłego. Do ceremonii powinno dojść sto lat wcześniej. Jednak w 1916 roku, jego ojciec Mosze Dawid, przymusowo wcielony do rosyjskiej armii, był na froncie, matka Brucha nie żyła. 

Więcej o: