Spójrz w niebo! Noc spadających gwiazd już w ten weekend

Perseidy, czyli jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, będzie można oglądać już w sobotnią noc. Sprawdź, gdzie i kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy.

"Spadające gwiazdy" to okruchy skalne z kosmosu, spalające się po wejściu w atmosferę. Co roku na przełomie lipca i sierpnia orbita Perseidów - jednego z najbardziej znanych i spektakularnych rojów meteorów - przecina orbitę Ziemi.

W tym roku meteory można oglądać od 13 lipca do 26 sierpnia, jednak w prawdziwy deszcz spadających gwiazd zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia. Tej nocy będzie można zobaczyć nawet 100 meteorów na godzinę.

Perseidy 2017. Gdzie najlepiej je oglądać?

Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. Można je zobaczyć gołym okiem - najlepiej przygotować sobie wygodne miejsce do leżenia, leżak, koc lub karimatę. 

Dzięki serwisowi lightpollutionmap.info można znaleźć najdogodniejszy punkt w swojej okolicy - im ciemniejszy kolor mapy, tym lepiej będzie widać gwiazdy.

Mapa zanieczyszczenia świetlnegoMapa zanieczyszczenia świetlnego Fot. lightpollutionmap.info

Mieszkacie na wsi? Super! Będziecie widzieć meteory bardzo wyraźnie. Nie masz jak ruszyć się z miasta? Pojedźcie tam, gdzie jest mniej świateł metropolii. Już kilkanaście kilometrów zrobi dużą różnicę.

Perseidy. Gdzie oglądać je w mieście?

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogą wybrać się nawet na taką wycieczkę: najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne Perseidy będą widoczne nawet w centrum Warszawy. Dobrze jest zabrać ze sobą koc albo leżak i wygodnie patrzeć z niego na niebo.

Tym bardziej, że Warszawa i inne duże miasta starają się wyjść na przeciw chcącym podziwiać meteory. W sobotę wieczorem zgaśnie oświetlenie wielu dużych obiektów, co pozwoli lepiej widzieć nocne niebo. Wyłączone zostanie m.in. podświetlenie Stadionu Narodowego i mostów na Wiśle. W stolicy obserwację jak co roku organizuje Centrum Nauki Kopernik.

Oczywiście możliwość oglądania deszczu meteorów zależy nie tylko od światła, ale też od pogody. Niestety, według aktualnych prognoz w sobotę wieczorem nad większościową kraju będzie pochmurno. Jednak pogoda może się zmienić, dlatego warto śledzić dokładne prognozy dla miejsca, w którym chcielibyśmy oglądać Perseidy.

 
Więcej o: