Żydzi skarżą się w liście do Kaczyńskiego na Ogórek. "Nie chcemy powtórki z 1968 roku"

Przedstawiciele Gmin Wyznaniowych Żydowskich napisali list do Jarosława Kaczyńskiego. Apelują, by zdecydowanie potępił antysemityzm, który - jak piszą - w ostatnim czasie się nasilił. Jako przykład wskazują aktywność Magdaleny Ogórek oraz posła PiS Bogdana Rzońcy.

List, podpisany przez przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Annę Chipczyńską oraz przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesława Piszewskiego, publikuje portal Laboratorium Więzi:

Z wielkim niepokojem odnotowujemy w ostatnich miesiącach nasilenie antysemickich postaw w Polsce, brutalizację języka i zachowań, których wiele skierowanych jest przeciwko naszej społeczności
Szczególnym oburzeniem napawają nas wydarzenia ostatnich dni, budząc obawy, że żyjemy w coraz mniej bezpiecznej dla nas rzeczywistości

Przedstawiciele gmin wyznaniowych wskazują na wzrastający antysemityzm w debacie publicznej oraz wypominanie żydowskiego pochodzenia przodkom senatora Marka Borowskiego przez Magdalenę Ogórek z TVP. Piszą też o faszystowskich hasłach i flagach ONR Falangi na uroczystościach państwowych, które "przywołują najgorsze wspomnienia".

Przypominają także niedawny wpis posła Prawa i Sprawiedliwości Bogdana Rzońcy na Twitterze, w którym zastanawiał się "dlaczego wśród aborterów jest tylu Żydów, pomimo holocaustu”. 

Na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częściej odnosimy takie wrażenie

Autorzy listu przypominają także incydent sprzed kilku dni z pobiciem izraelskich sportowców, gdzie motywacją agresorów był antysemityzm. Ich zdaniem to pokazuje, że "ze strefy słów antysemityzm przechodzi w fazę czynów".

Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968

Przedstawiciele gmin wyznaniowych zwracają się do Jarosława Kaczyńskiego, że kiedy 14 miesięcy temu przemawiał w Białymstoku podczas uroczystości rocznicy likwidacji getta, odebrali jego wypowiedź jako słowa otuchy. "Mieliśmy nadzieję, że wesprze Pan naszą społeczność, że możemy liczyć z Pana strony na zrozumienie zarówno naszej historii, jaki i obecnej sytuacji" - piszą. I zwracają się z apelem do lidera partii rządzącej:

Dlatego mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu i wsparcia z Pana strony byłby dla nas szczególnie ważny

Kontrowersyjny wpis posła PiS

Przed kilkoma dniami poseł PiS Bogdan Rzońca napisał na Twitterze, że "zastanawia się, dlaczego wśród aborterów jest tak dużo Żydów, pomimo holocaustu".

Wpis posła RzońcyWpis posła Rzońcy Twitter

Ostatecznie wpis usunął i przeprosił, ale nie za poglądy. "Jeśli ktoś źle zrozumiał wpis i poczuł się urażony - należą się przeprosiny. Przepraszam za wpis, nie przepraszam za poglądy dot. aborcji" - napisał.

Ogórek zlustrowała Borowskiego

Z kolei Magdalena Ogórek, od niedawna prawicowa dziennikarka publicznej telewizji, a wcześniej przez lata związana z SLD kandydatka na prezydenta, zlustrowała na Twitterze rodzinę senatora Marka Borowskiego.

"Panie Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowina, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?" - napisała Ogórek.

Skrytykowali ją za to dziennikarze, politycy oraz Rada Etyki Mediów, a prezes TVP Jacek Kurski zażądał pisemnych wyjaśnień.

Zagranicze media z niepokojem komentują sytuację w Polsce

Więcej o: