Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 12 województw przed gwałtownymi burzami i upałami. Synoptyk IMGW Maria Waliniowska wyjaśnia, że dziś popołudniu mogą pojawić się lokalne i słabe burze. Nawałnice przejdą przez Polskę dopiero w nocy. - Mamy ciszę przed kolejnymi burzowymi dniami. Burze będą bardzo gwałtowne - ostrzega synoptyk. Zaczną się w pasie od Dolnego Śląska, Opola, Wielkopolski i Kujaw.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem IMGW wydało dla województwa dolnośląskiego i opolskiego - tu burze będą najbardziej gwałtowne.
- Opady w czasie burz mogą dochodzić do lokalnie 50 litrów na metr kwadratowy powierzchni, a porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę - informuje Maria Waliniowska z IMGW. Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie spadnie do 30 milimetrów deszczu, a wiatr może osiągnąć w porywach do 70 kilometrów na godzinę.
Są też ostrzeżenia trzeciego stopnia w związku z upałami - dotyczą one woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Temperatury w tamtych rejonach dochodzą nawet do ok. 33 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące upałów objęło województwo podlaskie i opolskie, ostrzeżenia drugiego stopnia - śląskie, łódzkie i mazowieckie.
Jutro rano burze dotrą do Warszawy, a następnie nad Mazury i Podlasie. Podobnie zapowiada się kolejna noc z czwartku na piątek, wówczas wiatr może osiągnąć w porywach do 90 kilometrów na godzinę.
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie, gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>
Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Europie >>>
Radar burz - zobacz interaktywną mapę burzową >>>
Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.
W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.