KE krytykuje różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. "Nierówne traktowanie". Szydło odpowiada

KE wyraża zaniepokojenie z powodu przywrócenia przez Polskę zróżnicowanego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Argumentuje, że stoi to w sprzeczności z równym traktowaniem. Polska szykuje odpowiedź.

Reuters dotarł do skierowanego do Warszawy listu w tej sprawie. Dokument podpisała unijna komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Vera Jourova oraz komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen. Adresatką jest minister pracy Elżbieta Rafalska. 

"Równe traktowanie mężczyzn i kobiet jest kluczowym filarem, na którym opiera się Unia Europejska" - napisały przedstawicielki KE.

Według Reutera w liście pada też sformułowanie, że wprowadzone zmiany mogą być niezgodne z unijnym prawem. 

Szydło: KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich 

Do tych informacji odniosła się premier Beata Szydło. "Według KE powrót do poprzedniego wieku emerytalnego w Polsce to dyskryminacja. Szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE" - napisała na Twitterze.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował Polską Agencję Prasową, że Szydło zobowiązała minister Rafalską do pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Powiedział też, że "krytyka decyzji o obniżeniu wieku emerytalnego Polaków w kontekście dyskusji o praworządności budzi zdumienie".

Resort: zróżnicowany wiek zgodny z tradycją

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już wcześniej poinformowało, że przygotowuje odpowiedź na list z KE.  

"Nie mamy wątpliwości, że przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polską tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej" - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo argumentuje, że pomimo zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w innych państwach Unii Europejskiej, różny wiek obowiązuje także w: Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii, a także w Wielkiej Brytanii.

Resort tłumaczy, że przywracany wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn na poziomie odpowiednio: 60 i 65 lat obowiązywał do czasu wejścia w życie ustawy podnoszącej wiek emerytalny w 2012 r. Według ministerstwa "funkcjonował w Polsce, ze względów kulturowych i społecznych, również w czasie, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej".

Ministerstwo pracy argumentuje, że unijna dyrektywa, na którą powołuje się Komisja Europejska nie ogranicza prawa państw członkowskich do wyłączenia z jej zakresu ustalania wieku emerytalnego.

Co zmieni się od 1 października? 

Od 1 października powszechny wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat  dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku kobiety i mężczyźni mogą zdecydować o kontynuowaniu pracy zawodowej lub przejściu na emeryturę.

Jak przypomina MRPiPS, warunkiem otrzymania emerytury – poza osiągnięciem wieku emerytalnego – jest również udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia oraz rozwiązanie stosunku pracy.

Resort podkreśla, że przejście na emeryturę jest "indywidualną decyzją osoby uprawnionej. "

Przedstawiciele rządu wielokrotnie bronili wprowadzanych zmian, argumentując, że kobiety powinny mieć prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, bo mają więcej obowiązków. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił w telewizji Trwam, że rola kobiety musi być doceniona.

Pytany o list Komisji Europejskiej, tłumaczył, że wprowadzane zmiany odzwierciedlają nie tylko oczekiwania społeczne, ale też różne role kobiet i mężczyzn. 

Sejm przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny. Chwilę później prezes Kaczyński wykonał taki gest...

Więcej o:
Komentarze (115)
KE ma zastrzeżenia ws. wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
Zaloguj się
 • Greg K.

  Oceniono 19 razy 13

  Pytanie dlaczego ? A powinno byc odwrotnie bo mezczyzni zyja srednio 5 lat krocej. Przykre ze jak te barany akcpetujemy utarte przez komunizm i religie schematy. To jest jawna dyskryminacja i tyle. Ale zaczalbym od policji i wojska i ich emerytur gdzie panowie 20 lat pracuja i 40lat zyja na emeryturze.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 8 razy 6

  Bicie żon też jest zgodne z tradycją, pani premier. Wszak mamy nawet stare polskie przysłowie o babie i o wątrobie.

 • calmy

  Oceniono 7 razy 3

  Zupełnie niepotrzebne szarpanie się z Unią. Na szczęście (dla odmiany) sensowna odpowiedź rządu.

 • hen-live

  Oceniono 4 razy 2

  O! Broszka+ się obudziła.A kiedy zdymisjonuje świra Macierewicza?No tak to Macierewicz może zdymisjonować Szydło+ więc musi siedzieć cicho.

 • mybox

  Oceniono 2 razy 2

  Emerytura po przepracowanych x lat czasu, a nie zależna od wieku! Oczywiście ciąża i opieka nad dzieckiem to też lata ciężkiej pracy i powinny być brane pod uwagę. Kobiety żyją dłużej, czasy też uległy zmianie. Warto by się nad tym zastanowić.

 • zbych21

  Oceniono 6 razy 2

  Jako mężczyzna jednak czuję się trochę dyskryminowany.

 • jiraya486

  Oceniono 6 razy 2

  Niestety equiality act taki np w UK by wymowka do podniesienia skladek za ubezpieczenia. Zamiast usrednic czy obnizyc facetom do kobiet poszli oczywiscie na zysk. Poza tym plec plci nie rowna, zajrzyjcie w krocze to moze zrozumiecie. Swiat oszalal.

 • ukos

  Oceniono 18 razy 2

  Według PiSdactwa BEZDZIETNEJ kobiecie, która żyje DŁUŻEJ od przeciętnego ojca rodziny, NALEŻY SIĘ WCZEŚNIEJSZY niż temu ojcu wiek emerytalny. PiSdactwo ma bardzo silne uzasadnienie tego stanowiska. Oto ono:

  A bo tak. PrezesPan tak kazali, cyli nalezy siem i jós!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX