Piekielne temperatury, burze z gradem. Niebezpieczna pogoda zbliża się do Polski

Upały i burze z gradem mogą pojawić się w czwartek nad Polską - zapowiada portal pogodynka.pl. W związku z wysokimi temperaturami IMGW wydało ostrzeżenia dla trzech województw.

W czwartek pogoda w Polsce będzie niemalże tropikalna. Jak podaje portal pogodynka.pl, upały dotkną w przeważającej części południową część kraju. Słupki rtęci w Katowicach i Krakowie wskażą 36 stopni Celsjusza, natomiast m.in. w Rzeszowie, Kielcach, Przemyślu i Wrocławiu  - ok. 35 stopni. W pozostałych rejonach kraju temperatura wynosić będzie od 24 stopni na wybrzeżu do ok. 32 stopni Celsjusza w centralnej Polsce.

To za sprawą ciepłej fali powietrza, która napływa znad Afryki do Europy. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia dla trzech województw - małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Obowiązywać będą od jutra od godz. 14 do piątku do godz. 19.30.

Gazeta.pl

Również w czwartek spodziewane są burze, które wystąpią w większości regionów Polski. Synoptycy przewidują również burze z gradem, dojdzie do nich m.in. na Mazowszu, Podlasiu, Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.