Noc spadających gwiazd już w ten weekend! Oto, jak i gdzie oglądać Perseidy

Perseidy - czyli jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorytów - będzie widoczny już w ten weekend. Zobacz, jak najlepiej oglądać noc spadających gwiazd.

Perseidy są rojem meteorów, który charakteryzuje się niezwykłą regularnością. Każdego roku przecina on orbitę ziemi w połowie lata, między połową lipca a połową sierpnia.

W tym roku okres, w którym możemy obserwować Perseidy, przypada na 13 lipca do 26 sierpnia. 

Jednak najlepszym momentem do obserwacji nocnego nieba będzie będzie noc z 12 na 13 sierpnia. Wtedy rój osiągnie szczyt swojej aktywności, a na Ziemi czeka nas prawdziwa noc spadających gwiazd. Rzecz jasna nie chodzi o prawdziwe gwiazdy, lecz okruchy skalne z kosmosu, spalające się po wejściu w atmosferę. 

Macie szansę dojrzeć kilkadziesiąt (a nawet ponad 100) "spadających gwiazd", czyli meteorów, na godzinę.

Perseidy najlepiej oglądać w ciemności

Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. Można je oglądać gołym okiem - najlepiej przygotować sobie wygodne miejsce do leżenia, leżak, koc lub karimatę. 

Dzięki serwisowi lightpollutionmap.info można znaleźć najdogodniejszy punkt w swojej okolicy - im ciemniejszy kolor mapy, tym lepiej będzie widać gwiazdy.

Mapa zanieczyszczenia świetlnegoMapa zanieczyszczenia świetlnego Fot. lightpollutionmap.info

Mieszkacie na wsi? Super! Będziecie widzieć meteory bardzo wyraźnie. Nie masz jak ruszyć się z miasta? Pojedźcie tam, gdzie jest mniej świateł metropolii. Już kilkanaście kilometrów zrobi dużą różnicę.

Noc spadających gwiazd - gdzie oglądać Perseidy w mieście?

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogą wybrać się nawet na taką wycieczkę: najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne Perseidy będą widoczne nawet w centrum Warszawy. Dobrze jest zabrać ze sobą koc albo leżak i wygodnie patrzeć z niego na niebo.

Tym bardziej, że Warszawa i inne duże miasta starają się wyjść na przeciw chcącym podziwiać Perseidy. W sobotę wieczorem zgaśnie oświetlenie wielu dużych obiektów, co pozwoli lepiej widzieć nocne niebo. Wyłączone zostanie m.in. podświetlenie Stadionu Narodowego i mostów na Wiśle..

W stolicy obserwację jak co roku organizuje Centrum Nauki Kopernik.

Jaka będzie pogoda w noc spadających gwiazd?

Oczywiście możliwość oglądania deszczu meteorytów zależy nie tylko od światła, ale też od pogody.

Niestety według aktualnych prognoz w sobotę wieczorem nad większościową kraju będzie pochmurno. Jednak pogoda może się zmienić, dlatego warto śledzić dokładne prognozy dla miejsca, w którym chcielibyśmy oglądać Perseidy. 

 

Więcej o: