Macierewicz szykuje pancerny pociąg? Specjalne wagony mają mieć szafki na broń i przedział do narad

Spółka PKP Intercity zamierza kupić osiem wagonów do transportu wojska - informuje portal "Rynek Kolejowy". Pierwsze z nich mają trafić na polskie tory już w przyszłym roku.

Sześć wagonów bezprzedziałowych i dwa przedziałowe do transportu wojska mają trafić w najbliższych latach do taboru spółki PKP Intercity - podaje portal "Rynek Kolejowy". Spółka wysłała już do producentów zapytania w tej sprawie.

W wagonach bezprzedziałowych mają znajdować się dwie toalety, klimatyzacja, lodówka, płyta grzejna, mikrofala, a także system audio-wizualny z monitorami LCD, czytnikami kart i portami USB. Wagony mają mieć też niezależne zasilanie. Jak podaje "Rynek Kolejowy", w wagonach przedziałowych powinny być łóżka, przedział dowódcy, przedział narad i szafka na broń.

Władze PKP Intercity tłumaczą, że zakup wynika z decyzji podjętych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Wśród zadań PKP Intercity są także zadania realizowane na rzecz Sił Zbrojnych i Sił Sojuszniczych. Zgodnie ze sformułowanymi przez MON oczekiwaniami zostało przygotowane zapytanie, pozwalające rozpoznać rynek w zakresie dostawy 8 wagonów specjalnych na potrzeby wojska" - skomentowała na Twitterze medialne doniesienia spółka PKP Intercity.