Szyszko nie wstrzymał wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy blokowali tiry z drewnem

Kilkudziesięciu ekologów blokowało drogę z Białowieży do Narewki. W ten sposób uniemożliwiali wywóz ściętych drzew z Puszczy Białowieskiej.

Na miejscu był reporter TOK FM Jakub Medek. Jak relacjonował, aktywiści blokowali dwie ciężarówki wywożące stare świerki. - Zeszli z drogi po tym, jak wycofały się z niej ciężarówki. Protest miał wymiar symboliczny, odbył się na oczach setek turystów - mówił na antenie TOK FM reporter.

Ekolog Jakub Rok powiedział IAR, że w nocy podstawionych zostało kilka tirów, którymi miały być wywożone drzewa. Aktywiści, którzy zablokowali drogę, domagali się okazania dokumentacji potwierdzającej, że na wywożonym drewnie nie było chronionych siedlisk chrząszczy.

Według ekologów wywożone są ponadstuletnie świerki. 

Aktywiści z organizacji Dzika Polska oraz Greenpeace, wspierani przez ekologów z innych krajów, do tej pory przeprowadzili kilkanaście akcji blokowania ciężkiego sprzętu do cięcia drzew.

Leśnicy konsekwentnie tłumaczą, że wszelkie prace na terenie Nadleśnictwa Białowieża - po wydaniu postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zostały ograniczone do niezbędnego usuwania martwych i osłabionych drzew stojących wzdłuż dróg.

Resort tnie ze względów bezpieczeństwa

W czwartek Ministerstwo Środowiska informowało, że "prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego". Resort Jana Szyszki, by podkreślić, że sytuacja jest poważna, poinformował o powołaniu specjalnego "Zespołu doradczego do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka".

Ekolodzy apelują do nadleśnictwa

Greenpeace podkreśla, że nie tylko Jan Szyszko, ale również nadleśniczy, ma moc wycofania harwesterów z Puszczy. "Jako funkcjonariusz publiczny, musi działać zgodnie z prawem - czyli respektować postanowienie Trybunału.
Sytuacja jest jasna: czas na zatrzymanie wycinki jest TERAZ" - pisze Greenpeace. 

Chcesz poznać historię Puszczy Białowieskiej? Sprawdź książkę Simony Kossak >>

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Więcej o:
Komentarze (151)
Puszcza Białowieska: Ekolodzy blokowali tiry wywożące drewno
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 14

  Chomikują drewno na dworek dla prezesa..Albo nawet dworzysko. Z czegoś trzeba wybudować nową siedzibę dla zbawcy narodu. I to całkiem nieemerytowanego.

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 12

  Drogo Polskę wyczyny tego "kornika" szkodnika Szyszki będą kosztowały a zapłacimy za to wszyscy

 • niko8472

  Oceniono 20 razy 12

  Oni tylko to co juz wycieli wywoza, nieprawdaz? W ramach zapewniania bezpieczenstwa publicznego. Co za dom publiczny pisuar z tej biednej Polski zrobil...

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe ile już metrów sześciennych ten szkodnik sprzedał i komu,czy ktoś kontroluje gdzie to drewno jest wywożone?

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 9 razy 5

  Prawiczki-trolle z piSSuaru bronią durnowatego szkodnika,to tak jak q...wa po ostatnim razie mówi że jest cnotą.

 • fakiba

  Oceniono 13 razy 5

  Ze względów bezpieczeństwa Polskiej przyrody Szyszkę w pierwszym rzędzie powinno się wyciąć i jako ostrzeżenie dla innych okazywać na jarmarkach

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 5

  Ciekawe z kim umowy na wycinkę i już wycięte drewno Szyszko podpisał i ile kasy za to zgarnia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX